19 – 28 sierpnia 2020 r.
ARTzona, os. Górali 4
To już trzecia edycja wydarzenia promującego tradycje i kulturę ludową regionu. Tym razem poszerzamy krąg naszych zainteresowań i prezentujemy Wam szereg aktywności twórczych inspirowanych sztuką ludową województwa Małopolskiego. To wyjątkowa okazja by poznać działalność artystyczną wielu wspaniałych rękodzielników i rękodzielniczek oraz odkryć na nowo zasoby naszej małej ojczyzny.
PROGRAM i OPISY WARSZTATÓW:
Haft krzyżykowy – warsztaty hafciarskie
Daty: 19 i 26 sierpnia 2020 / 17:00-20:00
Prowadzenie: Karolina Starostka – Kokoszka
Opis: Wsie regionu Małopolski słynęły z najlepszych hafciarek, które wieczorową porą ręcznie zdobiły m.in. stroje ludowe, serwety, obrusy czy koszule, używając odpowiednich ściegów i wykończeń. Wszystko ze starannością i dbałością o detale. Zainspirowani pięknymi pracami oraz niezwykłą matematyczną precyzją haftu krzyżykowego zapraszamy na spotkanie warsztatowe, na którym poznacie technikę i metody haftowania, wzory ludowe, zastosowanie haftu krzyżykowego oraz własnoręcznie wyhaftujecie zakładki lub małe obrazki.
Haft koralikowy – karpacka biżuteria koralikowa
22 sierpnia 2020 / 10:00-16:00
Prowadzenie: Sabina Bugaj
Opis: Biżuteria koralikowa jest i powszechna na całym świecie. Nam najbliższa jest ta wywodząca się z regionu Karpat Zachodnich związana głównie z kulturą Łemkowską. Koraliki splatane w misterne, kolorowe wzory stanowiły charakterystyczną ozdobę strojów ludowych a ich charakterystyczne motywy i inspiracje odnaleźć można w haftach, rzeźbach, kolorowych pisankach czy obrazach. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki wykonają bransoletki na krosnach koralikowych oraz spróbują swoich sił tworząc małe krywulki.
Skrzynie malowane – rodzinne warsztaty zdobnictwa ludowego
24 sierpnia 2020 / 17:00-20:00
Prowadzenie: Paulina Maciaszek
Opis: Podróżujący artyści gościli w domach wiejskich gospodarzy niejednokrotnie. Swoje prace chętnie nanosili na kufry i skrzynie do przechowywania odzieży lub posagu, ozdabiając je pięknymi wzorami ludowymi. Na spotkaniu uczestnicy samodzielnie stworzą tradycyjnie zdobione skrzynki na domowe skarby, inspirując się wzorami pochodzącymi z wsi Bieńczyce, Mogiła, Zalipie. Do udziału zapraszamy całe rodziny.
Bibułkarstwo i ozdoby obrzędowe regionu – rodzinne warsztaty twórcze
25 sierpnia 2020 / 17:00-20:00
Prowadzenie: Adam Wrona (Żywa Pracownia)
Opis: Bibułkarstwem, czyli sztuką wytwarzania ozdób z bibuły, zajmowały się głównie kobiety, które chętnie dekorowały swoje domy i miejsca kultu. Sztuka ta szczególnie rozwijała się w rejonie Tatr gdzie w długie, mroźne zimy gospodynie wycinały z bibuły górskie kwiaty. Kompozycje łączono w różnej długości girlandy, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe lub rózgi weselne. Ubierano nimi także przydrożne kapliczki i figury. Podczas warsztatów nauczymy się robić podstawowe kwiaty, poznamy znaczenie ich w kulturze ludowej oraz stworzymy proste bukiety.
Spódnice krakowskie – warsztaty szycia
27 sierpnia 2020 / 17:00-20:00
Prowadzenie: Monika Szota
Opis: Kobiecy strój krakowski był wyjątkowo zróżnicowany. Spódnice w kwiaty upowszechniły się w kobiecym stroju krakowskim pod koniec XIX wieku i są jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów. Na spódnice przeznaczano głównie materiały w kolorze zielonym, czarnym lub białym, a najpopularniejszy był tybet drukowany w motywy karminowych róż. Podczas warsztatów uczestniczki z wybranych materiałów stworzą spódnice dla siebie lub swoich bliskich pod czujnym okiem eksperta.
FINAŁ
28 sierpnia 2020 / 18:00
#HAFTAG – Historia Jednego Ściegu
Wernisaż wystawy prac Miejskich Hafciarek
+
Premiera utworu prezentującego kompilacje znanych pieśni ludowych w wykonaniu nowohuckich dzieciaków, śpiewających pod kierunkiem Aleksandry Nowak.
Miejsce warsztatów i wystawy: ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 oraz Gminy Miejskiej Kraków.
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy: p.maciaszek@okn.edu.pl
Ilość miejsc ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
O przyjęciu na warsztaty poinformujemy mailowo.
Warsztaty odbędą się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://old.okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.
Patroni medialni:
Radio Kraków
CzasDzieci.pl
Kalendarz Imprez Nowohuckich
Głos – Tygodnik Nowohucki
Kulturatka
oKrakow.pl
Ekorodzice.pl
Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, p.maciaszek@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN