fbpx

WYJĄTKOWE HISTORIE POWSZECHNE. DOM KULTURY

Infantylna, kolorowa grafika. Na pierwszym planie bajkowe postaci mężczyzny i kobiety, którzy uśmiechają się i przytulają do siebie. Wokół nich liście i trawy. W tle mały domek w brązowych barwach.

Dwuletni projekt wykorzystujący innowacyjne działania artystyczne o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i silnym nacechowaniu arteterapeutycznym. Jego celem jest rozbudzenie kreatywności, czynnika warunkującego rozwój społeczności lokalnych, rozwijanie zdolności artystycznych, zaktywizowanie uczestników do działań twórczych, a przede wszystkim procesowe odbudowanie publiczności po czasie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. W programie przedsięwzięcia znalazły się aktywności artystyczno-społeczne oraz interdyscyplinarne wykorzystujące terapeutyczną moc kultury i sztuki. Dzięki realizacji zadania nasz Dom Kultury znowu stanie się miejscem spotkania ludzi o różnorodnych możliwościach i potrzebach twórczych, wrażliwych na piękno, zintegrowanych wokół wspólnego doświadczenia ostatniego czasu, przestrzenią bezpieczną, pozbawioną barier w wyrażaniu własnych emocji, aktywizującą, rozbudzającą kreatywność.

Koordynatorka projektu: Małgorzata Hajto / m.hajto@okn.edu.pl.

Patroni medialni:
TVP3 Kraków, Meloradio, Dwutygodnik Kraków.pl, Głos. Tygodnik Nowohucki, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Kulturatka, Głos Seniora, Rodzinny Kraków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Gminy Miejskiej Kraków i Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

 

Wydarzenia październikowe:

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy na adres e-mailowy: m.hajto@okn.edu.pl.
Liczba miejsc się ograniczona. Wstęp wolny.

Wydarzenia odbywają się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKDNiS oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

***

MYŚLI NA DOBRY CZAS. Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie /  ARTzonie. Gość specjalny: Weronika Idzikowska
9 października 2021 r., godz. 10:00-14:00 | ARTzona, os. Górali 4

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na kolejne spotkanie z serii „Myśli na dobry czas – Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie”. To rodzinne spotkania uwalniające dobre emocje, remedium na deficyt bliskości, dobrych wrażeń i kreatywnych przeżyć. Spotkanie połączone będzie z warsztatami twórczymi, przybliżającymi uczestnikom różne dziedziny sztuki pięknej i użytkowej. Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie to okazja do celebracji rodzinnego czasu.

Gościem październikowego spotkania będzie Weronika Idzikowska.
Warsztaty kreatywne poprowadzi Marta Kozłowska-Derlatka. 

W przypadku niekorzystnej aury spotkanie odbędzie się w przestrzeni ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

***

RODZINNE REZYDENCJE ARTYSTYCZNE W ARTzonie / SENSORYCZNE POLA SZTUKI
17 października 2021 r., godz. 10:00 | ARTzona, os. Górali 4

RODZINNE REZYDENCJE ARTYSTYCZNE w ARTzonie to wydarzenie, podczas którego wybrane rodziny stają gospodarzami DOMU KULTURY, przygotowując przy wsparciu zespołu instytucji specjalny program wydarzenia kulturalnego adresowanego do mieszkańców Krakowa. Rodziny – REZYDENCI w swoich działaniach w przestrzeni ARTzony stają się animatorami życia kulturalnego, prawdziwymi Domownikami, moderatorami i odkrywcami potencjału kreatywnego tkwiącego w społeczności miasta.

W programie pierwszej Rodzinnej Rezydencji pt. SENSORYCZNE POLA SZTUKI znajdą się: „Sztuka jadalna” – twórcze warsztaty dla małych dzieci z wykorzystaniem farb jadalnych, „Haft sensoryczny” dla dorosłych i młodzieży, „Chlapnij w górę” – malowanie rękami na dużej powierzchni (wolna strefa), „Domy sztuki” – malowanie tekturowych domków z użyciem nietypowych przedmiotów (wolną strefa), Stoliki sensoryczne (wolną strefa), „Up-kolaże” – sensoryczne obrazy z wykorzystaniem materiałów z drugiego obiegu, „Dotknij natury” warsztaty drzeworytu.

***

POTĘGA MARZEŃ / Co nam daje wspólne śpiewanie? – rodzinne warsztaty muzyczne (wokalne)
20 października 2021 r., godz. 17:00-20:00 | ARTzona, os. Górali 4

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na rodzinne warsztaty muzyczne (wokalne) pt. „Co nam daje wspólne śpiewanie?’ realizowane w serii „Potęga Marzeń”. Wspólne śpiewanie daje więcej korzyści niż by mogło nam się wydawać. Śpiewanie w grupie poprawia nasze zdrowie, samopoczucie, rozbudza dobre emocje i uczucia, czyni nas szczęśliwszymi ludźmi. Ma także arteterapeutyczne działanie. 

Prowadzenie: Paweł Bohater – nowohucki wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent. Grywa na wiertarce. Podąża własną ścieżką, nie lubi kompromisów i bezpiecznych rozwiązań.  Ma problemy z wykonywaniem jednego utworu w ten sam sposób kilka razy oraz z twórczością w jednym muzycznym gatunku. Ciągle szuka, czasami znajduje. W ostatnich latach napisał tony muzyki dla innych. Na koncie ma też solową płytę pt. Organizm. Bohater to zdecydowanie niedefiniowalny twórca swobodnie poruszający się w wielu gatunkach muzycznych, nieustannie tworzący nowe, odważne projekty. Wraz z jazzowym gitarzystą Ryszardem Styłą (Laboratorium, A. Zaucha, Wolna Grupa Bukowina) współtworzy duet JaZzEwoLucJe. Muzycy mają na koncie album wydany w 2013 roku, bardzo pozytywnie przyjęty przez fanów i środowisko muzyczne. Oprócz autorskiej twórczości, Bohater komponuje muzykę na potrzeby filmu, teatru, słuchowisk oraz projektów multimedialnych. W zależności od potrzeb tworzy wpadające w ucho melodie, elektroniczne faktury bądź rozbudowane orkiestrowe aranżacje.

Potęga Marzeń to seria warsztatów dedykowana działaniom z zakresu edukacji kulturalnej w obszarach animacji filmowej, fotografii, muzyki, teatru i filmu, o walorach arteterapeutycznych adresowana do wszystkich grup wiekowych.

***

PRZESTRZEŃ UWOLNIONA / Spotkania Pośrodku. Kreatywna mapa Nowej Huty
21, 28 października 2021 r., godz. 17:00 | ARTzona, os. Górali 4

Podczas spotkań wspólnie z mieszkańcami miasta będziemy tworzyć KREATYWNĄ MAPĘ NOWEJ HUTY, na której zostaną osadzone nowe bliskie i dalsze przestrzenie zarówno publiczne i prywatne / skwery / podwórka /ogródki przyblokowe / parki, nowe otwarte miejsca współpracy DOMU KULTURY z innymi instytucjami i osobami prywatnymi. 

Prowadzenie: Anna Miodyńska. 

***

POTĘGA MARZEŃ / Pokaz filmu „Ramen. Smak wspomnień” w reż. Erica Khoo oraz warsztaty filmoterapii dla dorosłych
25 października 2021 r., godz. 17:00-20:00 | Kino Sfinks, Górali 5

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza do Studyjnego Kina Sfinks na pokaz filmu „Ramen. Smak Wspomnień” (2018) w reżyserii Erica Khoo połączony z warsztatami filmoterapeutycznymi dla dorosłych, które poprowadzą Darek Janiczak i Karolina Nowacka. Kino stanie się punktem wyjścia do rozmów i kreatywnych dyskusji o aktualnych problemach i tematach ważnych społecznie, rozmów o emocjach, refleksji nad własnym potencjałem twórczym.  

Potęga Marzeń to seria warsztatów dedykowana działaniom z zakresu edukacji kulturalnej w obszarach animacji filmowej, fotografii, muzyki, teatru i filmu, o walorach arteterapeutycznych adresowana do wszystkich grup wiekowych.

Aktualności

Komentarze są wyłączone.