LETNIA AKADEMIA FOLKLORU 2022
26 sierpnia – 9 września 2022
ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, os. Górali 4
PROGRAM:
26 sierpnia, godz. 18:00
Wernisaż wystawy KWIAT LUDOWY
Wstęp wolny.
Główną bohaterką wystawy jest RÓŻA.
To wyjątkowy kwiat mocno widoczny w folklorze rejonu Małopolski, głownie w za sprawą charakterystycznych wzorów zdobiących stroje ludowe, elementy wystroju wnętrz czy plastyki obrzędowej. Znaczenie RÓŻY w obrębie kultury ludowej bywa przeciwstawne. Jest to kwiat będący jednocześnie symbolem waleczności, doskonałości i piękna, ale także przemijania i kruchości życia.
Róża wydaje się być powszechnie znana, ale równolegle budzi w nas zainteresowanie, kusi tajemnicą i przenosi w świat marzeń. Dla nas, Miejskich Hafciarek stała się drogowskazem, symbolem łączącym nasze dusze, kwiatem ziemskim i niebiańskim w jednym czasie.
Autorki prac: Anna Drabik, Weronika Cisłowska-Rylska, Agnieszka Fac, Dorota Felecka, Monika Fiołek, Karolina Galus, Dominika Jakubowska, Paulina Maciaszek, Paulina Mol, Karolina Starostka-Kokoszka
27-28 sierpnia, godz. 10:00-15:00
Pająki dziękczynne – warsztaty tworzenia pająków z podziękowaniami za dobre plony
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: p.maciaszek@okn.edu.pl
Prowadzenie: Katarzyna Dorota (Urban Magia, Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie)
Zadaniem pająka będzie przywołanie myśli i intencji pełnych wdzięczności za to, co mamy. Wpleciemy w niego podziękowania za plony, deszcz czy zdrowie. Pająk zawieszony pod sufitem wyznacza w domu miejsce ważne, a jego obecność zapewnia ochronę domu i mieszkańców oraz obfitość i pomyślność. Tym razem będzie to także przypominajką o tym, jak wiele dobra mamy wokół siebie.
30 sierpnia, godz. 17:00-20:00
Makramowe zazdrostki – warsztaty tworzenia ludowych ozdób okiennych
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: p.maciaszek@okn.edu.pl
Prowadzenie: Julia Lachiewicz (Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida)
OPIS: Zazdrostki pierwszy raz pojawiły się w XVII w. Wówczas skracano firany i wieszano je w oknach chat, by społeczność mogła dostrzec, jak radzi sobie młoda gospodyni np. pod nieobecność męża. Zazwyczaj były wieszane w małych oknach kuchennych lub na ganku, a dziś także w łazienkach. W zależności od zasobów rodziny, zamożności i czasów w jakich żyli zazdrostki były wykonywane z tkanin, papieru czy sznurka.
Podczas warsztatów uczestnicy_czki zaprojektują i stworzą niewielkie zazdrostki, posługując się techniką wiązania sznurków. Powstałe prace będą mogły ozdobić okna i wnętrza ich domów.
31 sierpnia, godz. 17:00-19:30
Krzyżyki od kuchni – warsztaty haftu krzyżykowego na przedmiotach kuchennych
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: p.maciaszek@okn.edu.pl
Prowadzenie: Miejskie Hafciarki
Podczas spotkania uczestnicy_czki poznają podstawowe zasady tradycyjnego haftu krzyżykowego, a następnie spróbują samodzielnego haftowania przy pomocy igły i muliny. Bazą do haftu będą sitka kuchenne, durszlaki czy metalowe koszyki, a tematem – kwiaty i zioła w kulturze ludowej.
1 września, godz. 16:30-18:00
Ludowo malowane – warsztaty zdobienia ludowego pudełek i przedmiotów do przechowywania.
Warsztat dla dzieci w wieku 5-9 lat.
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: p.maciaszek@okn.edu.pl
Prowadzenie: Paulina Maciaszek
W wiejskiej chacie nie było miejsca na zbędne rzeczy. Przedmioty służące przechowywaniu miały szczególne znaczenie użytkowe i jednocześnie pełniły rolę sejfu, szafy, sekretarzyka czy miejsca na dokumenty. Te najpiękniej zdobione skrywały skarby, najcenniejsze przedmioty czy pamiątki rodzinne. Podczas warsztatów uczestnicy_czki stworzą pudełka inspirowane zdobnictwem ludowym, malowane ręcznie we wzory charakterystyczne dla wsi podkrakowskich.
Zapraszamy do włączenia się w akcję pt. „Wspólny Kwiat Ludowy”.
Zabawa ta polega na stworzeniu wspólnego patchworkowego obrazu, składającego się z małych haftowanych róż, wykonanych według różnych pomysłów przez osoby interesujące się haftem.
Celem akcji jest promocja haftu jako rzemiosła ponadczasowego, kreatywnego, integrującego osoby z różnych regionów, środowisk, społeczności.
Rezultatem akcji będzie obraz składający się z małych kawałków tkanin przedstawiających róże.
Patchworkowa praca będzie jednym z elementów wystawy „Kwiat Ludowy”, którą przygotowują uczestniczki warsztatów hafciarskich w ARTzonie.
Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem akcji „Wspólny Kwiat Ludowy”: [REGULAMIN AKCJI]
Do pobrania:
Szczegółowe informacje:
ARTzona OKN, Kraków, tel. 12 644-38-98, e-mail: p.maciaszek@okn.edu.pl,
www.facebook.com/ARTzonaOKN
WAŻNE:
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy: p.maciaszek@okn.edu.pl
Ilość miejsc ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
O przyjęciu na warsztaty poinformujemy mailowo.
Letnia Akademia Folkloru 2022 realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz ArcelorMittal Poland S.A.
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN