fbpx

Międzynarodowy Tydzień Bliskości

Logotyp artzony Ośrodka Kultury imienia Cypriana Kamila Norwida.

5-8 października 2022 r.
ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4.

Wstęp: 1 zł.

ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza wszystkich rodziców i ich dzieci na cykl warsztatów, które zostały zorganizowane z okazji obchodów Międzynarodowego Tygodnia Bliskości. Międzynarodowy Tydzień Bliskości to święto stworzone przez organizację BabyWearing International Inc., która propaguje noszenie dzieci w chustach, miękkich nosidłach czy po prostu w ramionach rodziców, ekologiczne metody i trendy w rodzicielstwie. Na całym świecie i w Polsce w czasie Międzynarodowego Tygodnia Bliskości organizowane są wykłady, warsztaty i akcje mające na celu promocję bliskości między dzieckiem a dorosłym.

Program:

5 X 2022, środa

Dobre (przy)wiązanie – warsztaty wiązania chust z przodu (dla rodziców dzieci do 4 miesiąca życia i rodziców spodziewających się dziecka.
Prowadzenie: Wanda Hałuniewicz.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Kilkumetrowy barwny pas materiału służy nie tylko do przytwierdzenia dziecka do opiekuna w taki sposób, żeby uwolnić ręce. Chusta dba o wygodę, zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie noszonego i noszącego. Chusta pomaga w tworzeniu dobrej więzi. Zapraszamy do wspólnej nauki wiązania – nauczymy się, jak zrobić to sprawnie i dobrze! Na warsztaty zapraszamy rodziców z maluchami poniżej 5. miesiąca życia.

Prowadząca Wanda Hałuniewicz, certyfikowana doradczyni noszenia ClauWi

6 X 2022, czwartek

10.00-13.00
Masaż Shantala – dla dzieci do ok. 8 m-ca życia
Prowadzenie: Paulina Łasak-Ponikło.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Masaż Shantala to indyjska technika masowania niemowląt i dzieci przez najbliższych opiekunów. Obejmuje całe ciało, masaż kończy się gimnastyką. Na zajęcia zapraszamy rodziców z nieraczkującymi niemowlętami (do ok. 8 miesięcy) oraz osoby spodziewające się dziecka.

Korzyści z wykonywania masażów:
– budują więź z rodzicem,
– podnoszą poczucie bezpieczeństwa,
– wpływają na uregulowanie snu,
– poprawiają trawienia (profilaktyka kolki),
– podnoszą świadomość własnego ciała i jego granic u dziecka (masowane dzieci szybciej dowiadują się, że mają nóżkę),
– podnoszą odporność, stymulują układ hormonalny,
– stymulacja każdej części ciała wpływa na przygotowanie do podjęcia odpowiedniej roli, m.in: masaż okolic ust przygotowuje do jedzenia łyżeczką i mówienia, masaż paluszków stymuluje do wszelkich czynności manualnych i pisania.

Na zajęcia prosimy przynieść duży ręcznik oraz oliwkę dla dziecka.

Prowadzenie: Paulina Łasak-Ponikło – certyfikowana przez Polską Szkołę Masażu Shantala instruktorka masażu Shantala, instruktorka szkoły rodzenia.

7 X 2022, piątek

10.00-12.00
Tak trzymaj, okiem taty fizjoterapeuty.
Prowadzenie: Maciej Kampa (dla dzieci do 3 m-ca życia)
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]
Tak trzymaj czyli warsztat – opowieść o tym jak nosić, wspierać i transferować małego człowieka.

Maciej Kampa – mgr fizjoterapii, Fizjoterapia Motion /www.fizjoterapiamotion.pl/. Tata Jeremiego(2015) i Anieli(2019).

12.00-14.00
Rozwój mowy dziecka (poszczególne etapy, jak stymulować mowę dziecka, elementy karmienia dzieci)
Prowadzenie: Monika Cabała, neurologopedka.

Jak rozwijać mowę dziecka. Krótka pogadanka o tym, jak wspierać i rozwijać mowę dziecka na poszczególnych etapach jego rozwoju. Dlaczego logopedzi tak nie lubią smoczków, a jeszcze bardziej kubków niekapków i wysokich technologii?  Ponadto odpowiemy sobie, co ma ręka i stopa do gadania i jakie zabawki książeczki warto mieć, by rozwijać mowę dziecka.

Monika Cabała, neurologopedka. Pracuje w szpitalu, oraz w gabinecie „Wiśniowy Sad” w Nowej Hucie. Autorka artykułów naukowych, od trzynastu lat prowadzi terapię neurologopedyczną tych najmłodszych i trochę starszych. Wspiera dzieci i ich rodziców nie tylko w komunikacji, ale także w rozszerzaniu diety, nauce karmienia oraz terapii miofunkcjonalnej.

14.00-16.00
Szyjemy zabawkę sensoryczną – miś
Prowadzenie: Natasza Winiarska.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

8 X 2022, sobota

10.00-12.00
Krąg dzikich mam
Prowadzenie: Paulina Maciaszek.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Spotkanie dla mam spędzających czas z dziećmi aktywnie, niezależnie od pogody, blisko przyrody. Zaproszeni goście i gościnie podzielą się wiedzą i wskazówkami, jak wybrać i wyszukać ciekawe miejsca w terenie, jak ubrać się i co spakować na wyprawę, jak wędrować z maluszkiem, jaki sprzęt wybrać do danej aktywności.

12.00-13.00
Puk! Puk! – spektakl dla dzieci w wieku: 3-9 lat
Teatr Chrząszcz w Trzcinie.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]

Spektakl jest krótką instrukcją zawierania przyjaźni, porusza temat wiary w marzenia i dążenia do ich spełnienia. Motywem przewodnim jest też słuchanie, wydawanie i reagowanie na „dziwne” dźwięki. Dzięki zastosowaniu prostych środków wyrazu przedstawienie może być pomostem między spektaklami najnajowymi, a tymi dla starszych dzieci.

Głównymi bohaterami są: pocieszna Kaczka, której partneruje strachliwy Mamut. Kaczka marzy, żeby polecieć na chmurę, a Mamut jest bardzo ostrożny i boi się, że Kaczka wyginie od tych prób tak jak reszta jego gatunku. Teatr Chrząszcz w Trzcinie zestawia ze sobą dwie postawy życiowe: Kaczka jest otwarta na nowe wyzwania, natomiast Mamut obawia się zmian, Kaczka najpierw działa, a później myśli, a Mamut odwrotnie.

Puk! Puk! – Kto tam? – Kaczka jest ciekawa,

Puk! Puk!

Mamut się chowa…

Co wyniknie z tego zestawu? Na pewno dużo zabawnych sytuacji i niespodziewanych zwrotów akcji.

AktualnościARTzona

Komentarze są wyłączone.