fbpx

Paweł Ogrodzki „Sąsiedzkie studio fotograficzne” – podsumowanie działania

Przestrzeń artzony. Dwa krzesła i stolik na tle białego płótna. Wokół lampy fotograficzne. Widok z góry.

„To opowieść o dobrym sąsiedztwie, w którym ludzie pomagają sobie na co dzień w podstawowej tkance życia. Sąsiedztwo ma taki wspólnoto-twórczy potencjał, choć bywa też bardzo uciążliwe i głęboko skłócone. Uważam, że warto się tym relacjom przyglądać, badać, a także celebrować je i wzmacniać. Doceniać więzi karmiące i wspierające. Starać się budować i wzmacniać nowe, przekraczając bariery obcości. Sprzyjać ich zanikaniu, roztapianiu. (…)”

Film na platformie YouTube: [KLIKNIJ TUTAJ]

„Przez kilka dni w ARTzonie prowadziłem sąsiedzkie studio portretowe. „Przyprowadź sąsiada_kę! Możesz przyjść też sam_a i poczekać tu na sąsiada”. Studio, które zbudowaliśmy na miejscu wspólnie, poza tłem i lampami, składało się z kilku krzeseł i małego stoliczka, przykrytego obrusem. Obowiązkowo niedaleko było więcej krzeseł i herbata. Sąsiedzi i sąsiadki mogli tu usiąść, pobyć i poczuć się dobrze. Fotografowaniu towarzyszyły rozmowy. Zadawałem pytania o sąsiedztwo, prosiłem też o zastanowienie nad przedmiotem, który mogliby przynieść z domu do tego wspólnego miejsca spotkania. W ten sposób sesja fotograficzna stała się też celebrowaniem i wzmacnianiem sąsiedzkich relacji.
Domknięciem projektu było zaproszenie do odbioru odbitek wykonanych portretów oraz na wernisaż wystawy, składającej się z wszystkich wykonanych zdjęć. W ten sposób artefakt, ślad spotkania we wspólnej sąsiedzkiej przestrzeni, mógł powędrować z powrotem do domów, aby przypominać o sfotografowanej relacji.”

Fragment tekstu autorstwa Pawła Ogrodzkiego z katalogu podsumowującego zadanie Kultura. Przestrzenie Inspiracji 2021.

Paweł Ogrodzki – fotograf, trener, animator kultury, z wykształcenia socjolog, z zamiłowania antropolog i dokumentalista. Praktykuje fotografię w wymiarze dokumentalnym. Wiele jego projektów osadzonych jest w nurcie sztuki ze społecznością i animacji kultury, gdzie istotnym celem i materią artystyczną są relacje społeczne, międzyludzkie. Autor reportaży i dokumentacji fotograficznych, zwłaszcza artystycznej dokumentacji spektakli, warsztatów i procesów twórczych, m.in. Laboratorium Teatralno-Społecznego. Fotograf relacji, również w ramach prowadzonej działalności komercyjnej. Od dawna związany blisko ze SLOTem, gdzie m.in. jest koordynatorem programu warsztatów Slot Art Festivalu. Współtworzy Grupę Performatywną Chłopaki oraz promuje ideę spotkań w kręgu, zwłaszcza wśród osób socjalizowanych do ról męskich. Więcej info: www.pawelogrodzki.com.

Kilkoro osób uważnie przygląda się zdjęciom w ramkach na białej ścianie. Nad fotografiami napis "Paweł Ogrodzki sąsiedzi"
Dwie kobiety i mężczyzna rozmawiających ze sobą. W tle wystawa zdjęć w ramkach na białej ścianie.
Różnokolorowe zdjęcia w ramkach na białej ścianie.
Fragment wystawy zdjęć na ścianie z napisem w centrum grafiki - Paweł Ogrodzki Sąsiedzi.
Zdjęcia w ramkach na ścianie. Nad nimi napis "Paweł Ogrodzki Sąsiedzi".
Zdjęcia w ramkach na ścianie.
Różnokolorowe zdjęcia ułożone na białym blacie.
Różnokolorowe zdjęcia ułożone na białym blacie.
Dwie kobiety podziwiające zdjęcia: jedna patrzy na ścianę ze zdjęciami, druga przegląda fotografie ze stołu. W tle tłum ludzi.
Pięcioro siedzących osób w różnym wieku, przysłuchujących się komuś. Jasne tło.
Tłum ludzi różnorodnie ubranych, znajdujących się w przestrzeni spotkania. Jasne tło i białe ściany. Na dalszym planie wystawa zdjęć w ramkach.
Siedmioro dorosłych i chłopiec oglądają zdjęcia w ramkach na białej ścianie. Nad nimi trójwymiarowy napis "Paweł Ogrodzki Sąsiedzi".
Dwóch mężczyzn i kobieta przyglądają się zdjęciom rozłożonym na dużym białym stole.
Mężczyzna trzymający i oglądający zdjęcia wraz z kobietą. W tle rozmazane postaci innych uczestników spotkania.
Mężczyzna trzymający i oglądający zdjęcia wraz z kobietą. W tle rozmazane postaci innych uczestników spotkania.
W centrum grafiki mężczyzna i kobieta oglądający zdjęcia. Wokół nich inne osoby także podziwiające prace autora.
Dwie kobiety oglądające zdjęcia w ramkach na białej ścianie.
W centrum zdjęcia kobieta w żółtej bluzie patrząca w górę na zdjęcia w ramkach na ścianie. Dookoła inni ludzie, również podziwiający prace autora.
Na pierwszym planie dwa poznające się psy. Kobieta trzyma jednego z nich na smyczy. W tle dorośli z dziećmi.
Dwie kobiety oglądające zdjęcia w ramkach na białej ścianie. Jedna ubrana w czerwoną kurtkę, druga w żółtą.

Fot. Aleksander Hordziej.

„Kultura. Przestrzenie Inspiracji 2021” to projekt, którego odbiorcami i odbiorczyniami są osoby związane z sektorem kultury: edukatorzy_ki, animatorzy_ki kultury, menedżerowie_ki, twórcy_czynie oraz studenci_tki edukacji kulturalnej. Pomysł był prosty. Wszyscy w kulturze potrzebujemy programu szkoleniowego, który wspiera rozwój zawodowy i profesjonalizację kadr kultury, podnosi kompetencje kulturowe, zarządcze, artystyczne, estetyczne, twórcze oraz z obszaru promocji działań pracownic_ków sektora kultury i sektorów kreatywnych.

Projekt „Kultura. Przestrzenie Inspiracji” składał się z dwóch działań: rezydencji animacyjnej oraz czterodniowego wydarzenia wypełnionego wykładami ekspertek_ów, panelami dyskusyjnymi oraz warsztatami.

Logotyp Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Biały orzeł po lewej stronie, a po prawej nazwa instytucji napisana szarą oraz czerwoną czcionką.

Projekt KULTURA. PRZESTRZENIE INSPIRACJI 2021 dofinansowano z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – program Edukacja Kulturalna 2021 oraz Gminy Miejskiej Kraków.

Organizator: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków.

Patroni: Kraków.pl, TVP 3 Kraków, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Kulturatka.pl, Głos Tygodnik Nowohucki.

AktualnościARTzona

Komentarze są wyłączone.