fbpx

Spotkanie odwołane – Literacki Wtorek Czytelników. Etos rycerski w literaturze

Fragment średniowiecznego obrazu. Rycerz w zbroi na koniu ubranym w czerwone szaty. W tle namioty, kobiety w sukniach z kapturami oraz zielona łąka. Etos rycerski w literaturze. Więcej informacji w rozwinięciu.

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informujemy, że spotkanie z cyklu „Literacki Wtorek Czytelników”, pt. „Etos rycerski w literaturze”, zaplanowane na 28.02 (wtorek), na godz. 18.30, nie odbędzie się.  Za utrudnienia przepraszamy!

 

28 lutego 2023 r., godz. 18:30.
Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.

Wstęp wolny.

„Nie ma prawdziwych rycerzy, tak samo jak nie ma bogów. Ten, kto nie potrafi obronić się sam, powinien zginąć, żeby zrobić miejsce dla tych, którzy to potrafią. Światem władają ostra stal i silne ręce. Nie wierz tym, którzy ci wmawiają, że jest inaczej”
– George R.R. Martin, Starcie królów

Tak o rycerzach i o ich kodeksie pisał jeden z czołowych przedstawicieli literatury fantasy. Podczas spotkania zostanie przedstawiony etos rycerski jako zjawisko historyczne, kulturowe oraz temat literacki. Razem z uczestnikami i uczestniczkami sprawdzimy, jak wiele pozostało w historii i literaturze z ideałów rycerskich zawartych w Pieśni o Rolandzie – jednego z głównych tekstów idealizujących moralność stanu rycerskiego. Pojawią się utwory literackie, w których wykorzystywany jest etos rycerski jako główny fundament świata przedstawionego. Spotkanie oparte będzie na kanwie literatury naukowej, celem weryfikacji rzeczywistości z fikcją literacką.

Literackie Wtorki Czytelników stanowią cykliczne spotkania z literaturą. Odbywają się od wielu lat w Bibliotece Klubu Kuźnia OKN i są okazją do promocji wartościowej literatury, rozmowy o książkach i spotkania w gronie osób, które łączy pasja czytelnicza.

Kontakt:
Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 641 68 75
biblioteka@kuznia.edu.pl
okn.edu.pl/biblioteka-klubu-kuznia
fb.com/BibliotekaKuznia

Biblioteka Klubu Kuźnia

Komentarze są wyłączone.