fbpx

BIBUŁA
Felieton filmowy poświęcony obchodom 25.lecia powstania "Hutnika" – największej opozycyjnej gazety w Małopolsce. Materiał podzielono na 3 części:
1. WYSTAWA – o wystawie w "1949 Club" prezentującej podziemne gazetki, plakaty i ulotki wydawane w latach 80. przez Porozumienie Prasowe "Solidarność zwycięży" opowiada Maciej Twaróg.
2. PREMIERA – fragmenty filmu "Hutnik ? historia pisana powielaczem" zrealizowanego przez Miłosza Horodyskiego, Marka Podleckiego i Elżbietę Pietrzyk, w którym zawarto m.in. wypowiedzi Wojciecha Marchewczyka, Jerzego Ostałowskiego i Jerzego Surdykowskiego – współtwórców i redaktorów "Hutnika". Znalazły się w nim również materiały filmowe z archiwum IPN ? m.in. nagrania przesłuchań hutników.
3. POMNIK – odsłonięcie pomnika Prasy Podziemnej na os. Szklane Domy. W czasie uroczystości głos zabiera Kornel Morawiecki, założyciel "Solidarności walczącej".

I KTÓŻ NAS ZAPROWADZI
Fragmenty filmu "I któż nas zaprowadzi" z 1991r. w reż. Adama Jani i Jerzego Ridana z udziałem młodzieży z XII LO i MDK im. Andrzeja Bursy. Gorąca dyskusja ówczesnych 18.latków o teraźniejszości i przyszłości Polski w 3 lata po obaleniu komunizmu jest zapisem lęków, obaw i pierwszych rozczarowań. Świadczą o tym słowa piosenki: "pokolenie opóźnionych – czy nas jeszcze na coś stać…?"

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.