fbpx

STANISŁAW JAKUBCZYK
Amatorski Klub Filmowy Nowa Huta powstał w 1958r. Początkowo działał w klubie Jedynka na os. Młodości, potem w NCK. Jednym z najważniejszych działaczy Klubu był Stanisław Jakubczak ? artysta malarz, autor książek o sztuce, autor filmów nagradzanych na różnych festiwalach (m.in. "Świat jest piękny", "Chatka w obłokach", "Fluence").
W ubiegłym roku z okazji 90. urodzin otwarto jego wystawę w pałacu Sztuki w Krakowie.
Materiał filmowy prezentuje fragmenty wernisażu z udziałem autora.
Stanisław Jakubczak opowiada też o swoich związkach z AKF Nowa Huta. Przypomina, że o randze Klubu świadczy fakt, że Andrzej Wajda początkowo właśnie tu zamierzał nakręcić "Człowieka z marmuru".
Materiał uzupełniają archiwalne, czarno-białe ujęcia z okresu działania Klubu.

ZGNIATACZ DŹWIĘKÓW
Zgniatacz Dźwięków to grupa ludzi grająca muzykę industrialną, są znani z wielu zaskakujących projektów. Ostatnio zabłysnęli we Francji, w miasteczku Redon. Dali tam koncert na instrumentach wykonanych z różnych materiałów znalezionych na francuskich złomowiskach. Grupa w składzie Piotr Cieślik, Paweł Dróżdż, Marek Nawracaj i Krzysztof Ridan wzbudziła aplauz widowni. W trakcie pobytu nakręcili amatorską kamerą film o swoich przygotowaniach ? jego fragmenty wykorzystano w Kronice.

PANI KRYSTYNA
Fragmenty filmu "Zapomniany Holocaust" z 1994r. w reż. Katarzyny Kotuli, którego bohaterka, pani Krystyna Gil, opowiada o zamordowaniu cygańskich rodzin przez hitlerowców w 1943r. Ona jako jedyna ocalała, dziś mieszka z rodziną w Nowej Hucie.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.