fbpx

KRYPTONIM GIGANT
"Kryptonim Gigant" to tytuł wystawy w Nowohuckim Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa poświęconej pierwszym latom (1949-58) powstawania Kombinatu Metalurgicznego w Nowej Hucie. Znajdują się na niej fotografie z tamtych lat, obrazy, grafiki i – oczywiście – nieśmiertelne posążki Lenina. Otwarcia wystawy dokonali Michał Niezabitowski (Dyrektor Muzeum Historycznego) i Leszek J.Sibila.
Felieton uzupełniony jest fragmentami filmu dokumentalnego pokazującego pracę w kombinacie.

POKAŻMY SWOJE ZDJĘCIA
Club 1949 w związku ze zbliżającym się jubileuszem 60.lecia Nowej Huty planuje zorganizowanie wystawy fotograficznej "Nowohucianie – historie z sąsiedztwa". Maciej Twaróg prosi mieszkańców o przynoszenie archiwalnych zdjęć z rodzinnych albumów.
Felieton pokazuje pierwsze plony tej akcji – fotografie ze zbiorów Alicji Rynduch – Dobrowolskiej.

KUPIEC WENECKI w TEATRZE LUDOWYM
W Teatrze Ludowym trwają przygotowania do premiery "Kupca Weneckiego" Williama Szekspira. Spektakl reżyseruje Tomasz Svoboda z Czech. Opowiada Kronice o swoim zespole, o twórcach muzyki, kostiumów i scenografii. Według niego są 3 sztuki Szekspira, które wymagają reinterpretacji: "Otello" (bo już nie jesteśmy takimi rasistami), "Poskromienie złośnicy" (bo staliśmy się trochę feministami) i "Kupiec Wenecki" (bo już nie jesteśmy tak zażartymi antysemitami).
Materiał filmowy pokazuje obszerne fragmenty prób, w których swoje partie ćwiczą m.in. Dominika Markuszewska (Porcja) i Kajetan Wolniewicz (Shylock).

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.