fbpx

NOWA HUTA W RYNKU GŁÓWNYM

Jeden dzień XXXII Targów Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie poświęcony był Nowej Hucie. Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne z Nowohuckiego Centrum Kultury. Skąd sztuka ludowa w Nowej Hucie? Wyjaśnia to dyrektor NCK, Ferdynand Nawratli: ludzie którzy budowali dzielnicę i kombinat przyjechali z różnych stron Polski i przywieźli ze sobą tradycje swoich rodzinnych stron. Pomieszane ze sobą, stworzyły odrębną tradycję i odrębny folklor.

80 LAT AEROKLUBU KRAKOWSKIEGO

20 I 1928r. został powołany Akademicki Aeroklub w Krakowie. Pierwsza siedziba znajdowała się w Czyżynach, na terenie dzisiejszego Muzeum Lotnictwa, a od lat 50. do dzisiaj Aeroklub działa w Pobiednikach.
Obecnie Aeroklub posiada 13 samolotów; działają tu sekcje samolotowa, szybowcowa, balonowa i modelarska.
O historii i dniu dzisiejszym, a także o systemie szkolenia pilotów opowiada Prezes Aeroklubu Krakowskiego Mirosław Dura. Materiał filmowy pokazuje również archiwalne fotografie, ujęcia samolotów oraz Wisłę z lotu ptaka.

WIESŁAW OCHMAN W SALI TAŃCA

W Sali Tańca Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida odbyło się spotkanie z Wiesławem Ochmanem. Artysta wykonał kilka pieśni ze swojego repertuaru, a także raczył publiczność zabawnymi opowieściami i dykteryjkami. Wspominał również czas, kiedy mieszkał w Nowej Hucie. Były to co prawda tylko… 2 miesiące, ale przywoływane z sentymentem.
O Wiesławie Ochmanie – jako śpiewaku i malarzu – mówi również Jerzy Skrobot, autor książki "Tonacje sławy".

realizacja: Artur Bober, Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.