fbpx

JUNAK
Eugeniusz Chmiel był Junakiem Służby Polsce w latach 1949-51. Na spotkaniu zorganizowanym przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie opowiadał o okresie, kiedy budował Nową Hutę – o pracy, obowiązkowej nauce, kwaterze we dworze w Łuczanowicach. Dał się również namówić na odśpiewanie junackiej piosenki "Znów się pieśń na usta rwie – SP, hej SP"…
Materiał filmowy uzupełniony jest archiwalnymi fotografiami.

WIDOK Z OKNA
Jesienna panorama Nowej Huty widziana z okien bloku na os. Tysiąclecia. Kamera obserwuje ptaki przygotowujące się do odlotu.

WSPÓŁCZESNA SYMFONIA
Historia powstania filmu "Współczesna symfonia" zrealizowanego w Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta w 1971r. Jego pomysłodawcą był Maciej Korus, żużlowiec KS "Wanda" i pracownik Walcowni Blach Gorących. Zdjęcia zrealizowane na różnych wydziałach Kombinatu okazały się dość banalne, więc nakręcony materiał poddano "kąpieli" w… kwasie siarkowym. Uzyskano efekt zniszczonych taśm, które po zmontowaniu wysłano na Ogólnopolski Konkurs Filmowy OKFA. Film wywołał duże zainteresowanie widzów, a jury przyznało mu pierwszą nagrodę w kategorii dokumentu.
O historii filmu opowiada Marek Norek.
Felieton kończą obszerne fragmenty "Współczesnej symfonii".

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.