fbpx

OBRAZKI Z WYSTAWY – "Ogrody Aniołów i ludzi" Eugeniusza Molskiego
Ujęcia obrazów i rzeźb Eugeniusza Molskiego prezentowanych na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury.

"DZIEWCZYNY Z NOWEJ HUTY" wyróżnione na festiwalu PRIX CIROM
Materiał rozpoczynają wypowiedzi 3 dziewcząt, współautorek filmu. Potem prezentowany jest temat zrealizowany przez Hankę – "EMPIK".
Hanka opowiada o istniejącym niegdyś Empiku. Tam podawała kawę pani Władzia, która dzisiaj sprzedaje precle na Placu Centralnym, a w Empiku jest sklep spożywczy.
Pani Władysława Jarosz opowiada o swojej pracy, stałych gościach, którym podawała kawę, którzy nawet dzisiaj, po latach, rozpoznają ją i pozdrawiają z sympatią.
Materiał ilustrowany jest archiwalnymi fotografiami

STRASZNY SEN SŁAWOMIRA S HUTY
Fragment filmu Krzysztofa Klimca. Bohaterem jest pisarz Sławomir Shuty. Stojąc na dachu domu z czerwoną flagą w ręku, podsumowuje historię Nowej Huty, w której spędził całe swoje życie. Na początku entuzjazm budowania, przeprowadzanie się ludzi do miasta, potem rozczarowanie i bieda, wreszcie początki kapitalizmu i nowe rozczarowanie.
Widzimy fragmenty happeningu pisarza, który oprowadza grupkę ludzi po Nowej Hucie, pokazuje, gdzie stał pomnik Lenina itd.
Materiał ilustrowany jest archiwalnymi ujęciami z budowy Nowej Huty, obchodów jakiegoś święta, walk z oddziałami milicji oraz materiałami ze współczesnej dzielnicy.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.