fbpx

WYSTAWA JUBILEUSZOWA[/b]
Dokładnie (co do dnia!) 60 lat po podpisaniu decyzji o budowie Nowej Huty została otwarta wystawa multimedialna "Moja Nowa Huta. 1949-2009". Losy "miasta idealnego" postanowiono pokazać poprzez pryzmat indywidualnych wspomnień 12 jej mieszkańców reprezentujących różne pokolenia i różne środowiska.
O wystawie mówi jej kustosz Leszek Sybila oraz z-ca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jacek Salwiński.
Materiał zawiera również wspomnienia prof. Stanisława Juchnowicza, współautora urbanistyki i architektury Nowej Huty.

ŚWIETLICA
Krystyna Gil jest prezesem Stowarzyszenia Kobiet Romskich w Polsce. Przez lata walczyła najpierw o stworzenie, potem o trwanie integracyjnej świetlicy dla dzieci – romskich i polskich. Przez lata była to dla nich przystań, czuły się tu bezpieczne, mogły się bawić i odrabiać lekcje pod okiem pedagogów. Do pani Krystyny zawsze mówiły "babciu".
Niestety, w marcu tego roku świetlica została zamknięta z powody braku środków finansowych.

AUTO-MOTO PRL
Michał Chaciński i Krzysztof Gałan kolekcjonują stare samochody, które 40, 30 lat temu były marzeniem Polaków – Syreny, Warszawy, Nysy, Polonezy, Duże Fiaty, Maluchy. Najcenniejszym nabytkiem jest Polonez z 83r. w wersji nadwozia coupe. Wyprodukowano ich tylko 50, a do dzisiaj zachowało się kilkanaście. Ten należał do jednego z dyrektorów Huty Lenina. W 1949 Club ma także miejsce wystawa fotografii starych samochodów autorstwa Sylwii Chacińskiej.

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.