fbpx

NAGRODA
Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida otrzymał prestiżową nagrodę – Medal Za Zasługi w Upowszechnianiu Twórczości Cypriana Norwida. Nagrodę przyznała Fundacja Norwidowska z Lublina, której celem statutowym jest inspirowanie różnych form propagowania twórczości poety. Wręczenie odbyło się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w trakcie XV Dni Norwidowskich. Dla Kroniki wypowiadają się dr Marek Buś oraz Urszula Perlińska – od kilkunastu lat organizator Dni Norwidowskich.
Pokazano też fragmenty recytacji Tadeusza Malaka oraz występu Ireny Jun z 2005r.

WANDA ? ODPOMINANIE
W ramach XV Dni Norwidowskich młodzież przygotowała inscenizację poematu "Wanda" – na nowo odczytanego i zinterpretowanego. Materiał filmowy pokazuje fragmenty przedstawienia na deskach teatru Łaźnia Nowa oraz wypowiedzi aktorów na temat przygotowań do spektaklu. Do kamery mówią: Dawid Kołodziejczyk ("Rydygier"), Ewelina Wrona ("Wanda"), Klaudia Sowińska ("Runniczka") oraz reżyser ? Barbara Krasińska.

DULSKA Z KRAKOWA, HANKA Z NOWEJ HUTY
Kamera Kroniki odwiedziła w garderobie Łaźni Nowej aktorów przygotowujących się do spektaklu "Moralność Pani Dulskiej, czyli w poszukiwaniu zagubionego cza kramu".
O interpretacji postaci Pani Dulskiej mówi odtwarzająca tę rolę Edyta Torhan. Prezentowane fragmenty przedstawienia pokazują zmiany w tekście, które wprowadzają elementy charakterystyczne dla współczesnej rzeczywistości krakowskiej, a reżyser Bartosz Szydłowski tłumaczy kontrowersyjne przesłanie spektaklu ? dulszczyzna to krakowska cyganeria, która odrzuca pochodzącą z Nowej Huty Hankę, dziewczynę symbolizującą czystość uczuć.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.