fbpx

TAŚMY PAMIĘCI – OSTATNIE NAGRANIA:

ZBIGINIEW LORETH dyrektor inwestycji w Hucie im. Lenina w latach 1952-67
Zbigniew Loreth na pewnym spotkaniu snuje opowieść, o tym jak w 1952r. uratował budowę Huty im.Lenina. Z rozmowy ministra hutnictwa Żemajtisa z towarzyszem Bierutem zorientował się, że stan zanieczyszczenia Wisły nie pozwala uruchomić kombinatu. Wymyślił więc plan pobierania wody z Dłubni. Nie jest pewien, czy Bierut się z tej wiadomości ucieszył?
Zbigniew Loreth odszedł 26.02.2009

JAN NOWAK kierownik kapeli ludowej "Krakusy" z Nowej Huty
Felieton rozpoczyna fragment wypowiedzi Jana Nowaka sprzed kilku lat o pasji grania i śpiewania, jednak główny akcent to jubileuszowy koncert zespołu Krakusy w Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida. W jego trakcie Jan Nowak otrzymał order Honoris Gratia, a trzy pokolenia muzycznej rodziny odśpiewały specjalnie dla dziadka piosenkę.
Koncert okazał się pożegnalnym dla nestora rodu Nowaków. Jan Nowak odszedł 1.03.2009

JÓZEF SZAJNA malarz, reżyser, scenarzysta, 11 lat związany z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie
Fragmenty ostatniego zapisu filmowego z udziałem Józefa Szajny, który zarejestrowano w czasie spotkania w Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida z okazji 85 urodzin artysty. Wspomnienia na temat Nowej Huty, która odradzała się nie przez politykę, a przez sztukę, a przede wszystkim bardzo osobiste refleksje na temat swojego życia, ocalenia z obozu i symboliki obozowych numerów.
Józef Szajna odszedł 24.06.2008r.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.