fbpx

W MARCU NA OS. SŁONECZNYM
Paweł Jagiełło z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa O. Dzieje Nowej Huty prezentuje przygotowania do wystawy "Budujemy kościół. Współczesna architektura w Nowej Hucie". Będzie ona prezentować 10 kościołów, które powstały od czasów budowy Arki Pana. Na wystawie znajdą się fotografie dokumentujące czas budowy ( w tym takie perełki jak. np. zdjęcie kardynała Franciszka Macharskiego, który w pochlapanym wapnem kapeluszu wmurowuje pierwszą cegłę), zmieniające się plany architektoniczne (najcenniejsze i najbardziej efektowne to plany Arki Pana, doskonałe pod względem rysunku) oraz po jednym eksponacie z wystroju wnętrza każdej świątyni. Znajdzie się tu m.in. Matka Boska Pancerna – rzeźba odlana w 1973r. przez Eugeniusza Godulskiego z odłamków wyjętych z ciał polskich żołnierzy poległych w Tobruku i pod Monte Cassino.

RYBOTYCKA W OŚRODKU KULTURY im. C.K.Norwida
W czasie spotkania z cyklu "Ludzie teatru, kina, estrady" mogliśmy m.in. usłyszeć, dlaczego Beata Rybotycka nie został tancerką, dlaczego na egzamin do szkoły teatralnej przyszła w białej bluzce, granatowej spódniczce i spiętych grzecznie włosach oraz jaki dowcip w wykonaniu Józefa Nowaka lubi najbardziej. Zaprezentowała też mini recital z akompaniamentem Konrada Mastyło.

LATA 50-TE
Fotografie budowniczych Nowej Huty ze zbiorów Dionizego Łacha. Prezentowane zdjęcia są fotografiami amatorskimi, jakie autor wraz z kolegami robili sobie w latach 50. Świetnie oddają klimat tamtych lat, a w tle pokazują się miejsca i obiekty, których już dzisiaj nie ma, albo wyglądają zupełnie inaczej – stołówka pracownicza, niedokończony jeszcze Teatr Ludowy itd.

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.