fbpx

Śladami nowohuckich nazw – TAJWAN
Tajwanem nazywano, o czym mało kto pamięta, dzisiejsze os. Teatralne. Dlaczego tak było, skąd się wzięła nazwa, dlaczego tu wybudowano największe obiekty kulturalne, czyli Teatr Ludowy i kino Świt – opowiada Maciej Miezian. Zdradza także, skąd wiemy, że odkryto tu w tajnym tunelu kable telefoniczne, łączące Moskwę ze sztabami w okupowanym Berlinie i Wiedniu.

FILIA NOWA HUTA
Filia Nowa Huta to projekt biblioteczny realizowany w Klubie Kombinator. W knajpie na półkach stoją książki, które każdy może wziąć do domu, przeczytać i najlepiej oddać! Czym to się różni od zwykłych bibliotek? W przeciwieństwie od nich – tu błyskawicznie pojawiają się wszystkie nowości. Odbywają się także spotkania z pisarzami.
O projekcie opowiada jego pomysłodawca, pisarz Juliusz Strachota oraz Katarzyna Iskrzycka.

[b]KOLĘDNICY/[b]
Po Łuczanowicach szaleje Herod, Śmierć, Żyd, Anioły z gwiazdą betlejemską, Diabły, Trzej Królowie oraz, oczywiście, Turoń. To członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Łuczanowic postanowili kultywować stare lokalne tradycje. Na bazie starych tekstów kolęd uzupełnionych rymowankami całkowicie współczesnymi przygotowali przedstawienie, z którym – jak jeszcze w latach 60. – odwiedzają okoliczne domy.
O pomyśle opowiadają Anna Adamska i Mieczysław Rutka.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.