fbpx

METAMORFOZY
W Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida otwarto wystawę prac malarskich Stanisława Jakubczyka.
O artyście, który w tym roku kończy 95 lat, w trakcie wernisażu opowiadał Jerzy Ridan ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przypominał pracę w Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta oraz tłumaczył, dlaczego wszyscy do dostojnego jubilata zwracali się wówczas honorowo "panie profesorze".
Stanisław Jakubczyk zaprezentował również pokazane na wystawie prace: realizowane od 70 lat karykatury, obrazy "na temat" oraz cykl inspirowany zrobionym niegdyś przez niego filmem "Fluencje".
Dla artysty zaśpiewała przy własnym akompaniamencie Barbara Brzezińska. Felieton prezentuje także fragmenty archiwalnych nagrań z AKF Nowa Huta z 1969r.

PIWNICA POD BARANAMI
Fragmenty zarejestrowanej w 2006r. rozmowy ze Zbigniewem Lorethem, byłym dyrektorem inwestycji Huty im. Lenina. Wspomina, jak pewnego dnia przed jego gabinetem zjawiła się trójka młodych ludzi z prośbą o pomoc w wyremontowaniu pewnej piwnicy, w której chcieliby założyć kabaret. Jednym z tych ludzi był Piotr Skrzynecki.
Zaczęło się od wywiezienia hutniczymi ciężarówkami kilku ton gruzu, a potem pojawiła się wypisana na afiszu prośba: "Drogi Lorecie Panie, zrób nam ogrzewanie?".
Felieton prezentuje również fragment piwnicznych występów oraz fotografie Zbigniewa Loretha.

BATALIE PANA WITOLDA
Fragmenty filmu "Dane do życiorysu" o fotografiku Witoldzie Michaliku, który założył w Nowej Hucie klub fotograficzny oraz amatorski klub filmowy. Są to dwie opowieści z początków powstawania dzielnicy i kombinatu.
Pierwsza pochodzi z czasów, kiedy Witold Michalik był kierownikiem wydziału W-98. Zirytowany marnotrawstwem sprzętu i maszyn, sprowadził Polską Kronikę Filmową. Gdy materiał został wyemitowany w kinach – nasz bohater znalazł się za bramą.
Druga opowieść przenosi nas do pamiętnej zimy stulecia. Archiwalne ujęcia filmowe pokazują odśnieżanie dróg dojazdowych do NH, przedzierające się sanie i ludzi wypychających z zaspy autobus. Wtedy brakowało łożysk do pługów wirnikowych. Witold Michalik zdobył owe łożyska, za co został m.in. odznaczony Kawalerskim Krzyżem Odrodzenia Polski. Na szczęście nie pytano, skąd brał bezcenne części. Pochodziły one bowiem z? czołgów wojskowych.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.