NOWA HUTA NA ZNACZKACH
O znaczkach związanych z Nową Hutą opowiada Ryszard Matuła z Polskiego Związku Filatelistycznego. Mimo ogromnej roli propagandowej, jaką znaczki pełniły w PRL-u (portrety Bieruta, Stalina, Lenina, osiągnięcia Planu 6-Letniego itd.) elementy związane z Hutą im. Lenina i dzielnicą wcale nie pojawiały się na nich często. Tak naprawdę tylko? 5 razy. Pierwszy raz w 1954r. na 10.lecie powstania Polski Ludowej, ostatni raz w roku 1973r przy okazji odsłonięcia pomnika Lenina.
TAK TO SIĘ BUDOWAŁO
Fragmenty filmu dokumentalnego "Labirynt pamięci? w reż. Marcina Kapronia, wyprodukowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ze wspomnień prof. Juchnowicza i pierwszych mieszkańców Nowej Huty wyłania się obraz trudności, jakie napotykała budowa nowego miasta od podstaw. Wyzwanie było ogromne i – czasami – skutkowało to absurdami architektonicznymi i wykonawczymi: trzeba było wyburzyć fragmenty wybudowanego już bloku, przesunąć źle wykutą klatkę. A i tak później bywało, że mieszkańcom na głowę wypadały z remontowanego sufitu np. męskie spodnie, a parkiet pięknie wybrzuszał się na środku pokoju?
PROJEKT RÓŻNYCH OSIEDLI
RYVIN, ELGIE i KEJRAZ opowiadają o rozwijającym się od 2000r Projekcie Różnych Osiedli – studio PROgres. Na początku były nagrania w piwnicznych warunkach i na prowizorycznym sprzęcie. Potem własnymi siłami i rękami zagospodarowali pomieszczenia w dawnym kinie Świt. Zaryzykowali – zdobyli pieniądze z Unii Europejskiej i stworzyli w pełni profesjonalne studio. Na koncie mają już produkcję wielu płyt z muzyką niezależną.
realizacja: Marcin Kaproń