fbpx

Śladami nowohuckich nazw – SUCHE STAWY
Suche Stawy kojarzą się Krakowianom przede wszystkim ze Stadionem Hutnika, który powstał w 1950r. Jednak nazwa ma znacznie głębsze uzasadnienie i sięga znacznie wcześniejszych czasów. Gdy powstał klasztor w Mogile, powstały też stawy rybne. Braciom nie wolno było spożywać mięsa zwierząt, więc potrzebowali ryb. Jeszcze w pierwszej połowie XX w. stawy były napełnione wodą, potem ją spuszczono i powstały tzw. suche stawy. O ciekawostkach związanych z historią tego miejsca opowiadają: Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz o. Wincenty Zakrzewski z Opactwa Cystersów w Mogile.

HALA W CZYŻYNACH
Po wielu latach przygotowań ma wreszcie ruszyć budowa Hali Widowiskowo-Sportowej w Czyżynach. Będzie posiadać miejsca dla ok. 15 tys. widzów i spełniać wszelkie normy wymagane przy organizacji imprez o randze mistrzostw Europy i Świata.
O przyszłej hali opowiadają: prezes Agencji Rozwoju Miasta Bartłomiej Cieciak oraz Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa d.s. Inwestycji Miejskich Tadeusz Trzmiel. Materiał prezentuje też plany i wizualizacje Hali w Czyżynach.

SPOTKANIE Z MARTĄ STEBNICKĄ
Gościem Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida była Marta Stebnicka – aktorka, reżyserka teatralna, pieśniarka, pedagog. Dużą część spotkania zajęły wspomnienia z czasów wojny, kiedy to, pomimo powszechnego strachu i zgrozy, działy się wielkie rzeczy w sztuce. Działał m.in. teatr Tadeusza Kantora, w którym w 43r. odbyła się premiera "Balladyny". O talentach pedagogicznych bohaterki wieczoru opowiadają aktorka Dorota Zięciowska oraz Beata Malczewska z Loch Camelot.
Felieton uzupełniły materiały filmowe z archiwum TVP.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.