fbpx

BYŁ SOBIE JAZZ
W Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida spotkali się nestorzy nowohuckiego jazzu. Stanisław Florek wspominał początki tego nurtu w Nowej Hucie – Ognisko Młodych i Jazz Club, gdzie grywały późniejsze gwiazdy – Stańko, Karolak, i Makowicz. Na potrzeby spotkania jeszcze raz zagrali wspólnie: Stefan czyż (sax), Juliusz Malik (kontrabas) i Andrzej Dutkiewicz (piano).
W materiale znalazło się też dużo materiałów archiwalnych – fotografie z lat 50. i 60., dawne plakaty i afisze.

WAKACJE W NOWEJ HUCIE
Fragment filmu Konrada Szołajskiego ?Good Morning, Lenin?. Grupa zagranicznych turystów, znana już z NKF nr 205, tym razem zwiedza wiejskie osiedla Nowej Huty. Przy okazji mają możliwość wydoić krowę, wymłócić zboże, poturlać się po łące. Kontrowersje budzi sprawa ?kwaśnego mleka?. No bo dlaczego kwaśne? Czy w czasach socjalizmu brakowało cukru, żeby je posłodzić??

PAULIN WOJTYNA
Z malarzem i rzeźbiarzem Paulinem Wojtyną w jego pracowni spotyka się Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz. To okazja do wspomnień i rozmów o tym, jak niegdyś powstały w Nowej Hucie pracownie artystów, o pierwszym wyjeździe do Paryża, które uświadomiło młodym twórcom, jak daleko polska sztuka jest zapóźniona wobec zachodniej awangardy, a także o fascynacji fizyką i astrologią.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.