fbpx

NHpedia
NHpedia to projekt i próba stworzenia żywej, nowohuckiej encyklopedii – na wzór popularnej Wikipedii. Inspiracją dla twórców było duże poczucie patriotyzmu lokalnego mieszkańców Nowej Huty oraz konieczność stworzenia miejsca, które prezentowałoby bogactwo historii dzielnicy i dawało możliwość uzupełniania je zasobów przez samych mieszkańców. O Nhpedii opowiadają Jakub Błądek i Małgorzata Wierzchowska z portalu społecznościowego TerazHuta . Prezentacja projektu odbyła się w Kinie studyjnym "Sfinks" w ramach cyklu "Zrozumieć miasto".

50. LECIE KS HUTNIK – WSPOMNIENIA. JERZY GARPIEL
Jerzy Garpiel to były zawodnik Hutnika Kraków, reprezentant Polski w piłce ręcznej, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. Wraz z Hutnikiem zdobył trzykrotnie Mistrzostwo Polski i Puchar Polski, z reprezentacją Polski wywalczył III miejsce na Mistrzostwach Świata i Srebrny Medal Pucharu Świata. Bojkot Olimpiady w Los Angeles nie pozwolił jemu i całej drużynie wziąć udziału w Igrzyskach.
O zawodniku opowiadają: były trener Hutnika Bogusław Fulara oraz były szczypiornista Marek Wiłkowski. Jerzy Garpiel wspomina niezwykłą atmosferę meczy i kibiców.
Materiał uzupełniają fragmenty meczu Dania-Polska podczas Mistrzostw Świata w Kopenhadze w 1978r.

WADÓW
W nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa otwarto wystawę "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Wadów". To już piata wystawa z cyklu opowiadającego o dawnych podkrakowskich wsiach, które dziś wchodzą w obręb dzielnicy. Dzieje Wadowa zostały przedstawione poprzez postaci jego niezwykłych właścicieli ?średniowiecznych rycerzy, światłe umysły związane z odnową Uniwersytetu, ważne i odważne kobiety, a nawet osobę profesora Uniwersytetu Wileńskiego, który o mało co nie został prezydentem Rzeczypospolitej. Na wystawie znajdują się przedmioty pochodzące z kolekcji muzeum oraz ze zbiorów prywatnych – m.in. starożytne wyroby garncarskie, pamiątki po aptekarskim rodzie Szaserów, portrety i fotografie, listy.
Po wystawie oprowadza Kronikę Maria Lempart z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.