fbpx

GODZINA CZYTANIA JEST GODZINĄ SKRADZIONĄ Z RAJU
W listopadzie odbyły się 14 Targi Książki w Krakowie. Tradycyjnie już wystawcy zgromadzili się w obiekcie przy ul. Centralnej na terenie Nowej Huty. Tłumy odwiedzających mogły spotkać tu autorów oraz bohaterów swoich ulubionych książek.
Dla Kroniki zechcieli wypowiedzieć się:
Grażyna Grabowska (Prezes Targów Książki w Krakowie) – podkreślała wartość tych 4 dni oraz ogromną ilość dzieci, które garnęły się do książek;
Leszek Sosnowski (Wydawnictwo Biały Kruk) – który doceniając Nową Hutę jako miejsce tej ważnej imprezy, zwrócił uwagę, że dobrze byłoby, gdyby Targi miały tutaj szansę rozwinąć się, szczególnie w warstwie technicznej;
Wojciech Cejrowski – wyznając, że pisanie książek to dla niego odskocznia od kręcenia filmów (i odwrotnie?).
Kamera obserwowała tez rozdającego autografy Pawła Małaszyńskiego.

TO BYŁY PIĘKNE DNI
W Teatrze Ludowym na uroczystej gali uczczono 60.lecie Klubu Sportowego Hutnik Kraków. Były przemówienia, wspomnienia, przypominanie najwspanialszych lat Hutnika. W kuluarach dla kroniki wypowiedzieli się:
Wacław Golec (siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski),
Marek Koźmiński (piłkarz, srebrny medalista IO w Barcelonie w 1992r.),
Bogusław Fulara (trener, twórca potęgi piłki ręcznej w Hutniku),
Jan Gmyrek (piłkarz ręczny, brązowy medalista IO w Montrealu w 1976r.)
Wszyscy oni wspominając z nostalgią złote czasy Klubu, podkreślali kontrast między wspaniałą przeszłością a przygnębiającym dniem dzisiejszym. Klub popadł w kłopoty finansowe i organizacyjne. Praktycznie istnieje już tylko jedna sekcja.

AUTORYTETY I INNE KOTLETY
Kolejnemu festiwalowi "Genius Loci" w Łaźni Nowej patronowało hasło "Autorytety i inne kotlety". Bartosz Szydłowski przyznaje, że sprowokowały go zbliżające się wybory i to, że wszyscy powołują się na różne wartości, tudzież wypinają klatki piersiowe do przodu. To była wspaniała okazja, by pokazać spektakle, które mówią właśnie o dekonstrukcji autorytetów. Materiał prezentuje fragmenty spektaklu "Niech żyje wojna" inspirowanego kultowym serialem "Czterej pancerni i pies". Jego reżyserem jest znana z odważnych przedstawień Monika Strzępka.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.