fbpx

CARLOTTA BOLOGNA (1909-2001)

Kronika poświęcona w całości Carlottcie Bologna – aktorce kina niemego i malarce, której prace Nowa Huta mogła podziwiać przez wiele lat.
Z zachowanych taśm filmowych (fragmenty zdjęć próbnych do "Pani minister tańczy" z 37r., sceny z filmu "Kobieta która grzechu pragnie" w reż. W.Biegańskiego z 1929r.) oraz starych fotografii, na których widzimy ją z Maurice Chevalierem czy ekipą studia Paramount pod Paryżem – wyłania się obraz pięknej, utalentowanej kobiety, przed którą świat stoi otworem.
Jak wspomina wnuczka Carlotty, dziadek zazdrosny o piękną żonę, chcąc ją oderwać od środowiska filmowego, szybko zabrał ukochaną do Polski i namówił do zdawania na Akademię Sztuk Pięknych. Tak odkryła swoją drugą pasję.
W Nowohuckim Centrum Kultury regularnie miały miejsce wystawy jej prac.
O wieloletniej znajomości z Carlottą Bologna opowiadają Leopold Rene Nowak (reżyser i scenarzysta), Jolanta Kwiecień-Wcisło (organizatorka wystaw w NCK), Roma Doniec-Krzemień (muzyk i pedagog) oraz wnuczka malarki, Izabella Biegańska-Agacińska.
Materiał kończą ujęcia z wernisażu z 1999r. Carlotta miała wówczas 90 lat i z niezmiennym uśmiechem przyjmowała hołdy i życzenia.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.