fbpx

NKF nr 255 – V 2011

[b]PROjekt hardKOR
Muzeum PRL-u w Nowej Hucie przygotowało grę miejską osnutą wokół wydarzeń i atmosfery roku 1976, kiedy pracownicy kilku fabryk w Polsce podjęli strajk przeciwko podwyżkom cen. Celem zabawy było także unaocznienie młodemu pokoleniu, jakim hardcorem było być działaczem KOR-u w latach 70. Elementem gry były rozmaite inscenizacje i rekonstrukcje historyczne: marsz robotników pod Komitet Partii, starcia z milicją, zatrzymanie przez milicjanta, rozprawa sądowa i ogłoszenie wyroku.
W materiale wypowiadają się: kierownik Muzeum PRL-u Jadwiga Emilewicz, nauczyciel historii w XI LO Marcin Maciuch, studentka UJ Joanna Sarnecka i uczestniczka zabawy Karolina Drozd.

AIRLINES 2011
Staraniem Dzielnicy XVII na os. Na Stoku powstał pierwszy w Nowej Hucie skatepark – tor przeszkód dla deskorolkowców. W maju odbyły się tu zawody Everyone Airlines 2011. Kamera Kroniki zarejestrowała fragmenty przejazdów konkursowych. O torze i samych zawodach opowiadają: Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVII Stanisław Madej, współorganizator konkursu Witold Stasica, uczestnik Grzegorz Górski oraz dyr. MDK Fort 49 Franciszek Dziadoń.

SPOTKAJMY SIĘ PO LATACH
W ramach XVI Nowohuckiej Wiosny Muzycznej w Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida odbyło się wzruszające i sentymentalne spotkanie po latach. Bohaterkami były siostry Roma i Jolanta Doniec, które w latach 60. często występowały na scenach kwitnącej wówczas muzycznie Nowej Huty. Na widowni zebrali się dawni i aktualni animatorzy, dawni wykonawcy i wielbiciele.
Były wspomnienia, opowieści, przywoływanie starych fotografii, a wreszcie występy. "Biedroneczki są w kropeczki" to piosenka, którą niegdyś siostry Doniec podbiły serca słuchaczy.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.