fbpx

NKF nr 264 – IX 2011

[b]POWRÓT SATURATORA
Do Muzeum PRL-u w Nowej Hucie trafił SATURATOR, wspominane przez wielu z sentymentem urządzenie, które służyło niegdyś nasycaniu wody dwutlenkiem węgla. Z sokiem lub bez – stanowiła rarytas sprzedawany powszechnie na ulicach. O tym jak trafił do zbiorów Muzeum opowiada jego dyrektor, Jadwiga Emilewicz. Pracownikom udało się też dotrzeć do pani Heleny Ozgi – właścicielki trzech ostatnich saturatorów w Nowej Hucie. Pani Helena sprzedawała z nich wodę od 1971r. aż do lat 90.

9. FESTIWAL SACRUM PROFANUM
9 Festiwal Sacrum Profanum, odbywający się w 10 rocznicę ataków na World Trade Center, poświęcony był muzyce amerykańskich minimalistów. Na jego zakończenie, jak zwykle, Hala Ocynowni Elektrolitycznej nowohuckiego kombinatu zamieniła się w wielką salę koncertową. Wystąpili m.in. Aphex Twin, Envee, Pianohooligan i Leszek Możdżer. Ten ostatni wykonał utwór Steva Reicha "Piano Face". Utwór został napisany dla dwóch pianistów, ale Możdżer postanowił wykonać go sam – co było wielkim wyzwaniem.
O Festiwalu opowiadają Dyrektor Artystyczny Filip Berkowicz oraz Izabela Helbin z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

EGZOTYCZNY DALEKI WSCHÓD
W Nowohuckim Centrum Kultury można było podziwiać fotografie Macieja Siudmaka z ubiegłorocznej podróży do Afganistanu. Zdjęcia przedstawiają krajobrazy, sceny rodzajowe, portrety napotkanych ludzi. Autor opowiada o przygotowaniach do wyprawy, próbach wtopienia się w tłum, spotkaniach z mieszkańcami Afganistanu.

realizacja: Zbigniew Jarosz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.