fbpx

NKF nr 269 – XI 2011

TAŚMY PAMIĘCI

[b]RYSZARD CZEKAŁA – zmarł w 2010r.
Reżysera filmów fabularnych i animowanych wspominają jego przyjaciele i współpracownicy.
Krzysztof Raynoch opowiada o pracowni artysty na os. Jagiellońskim, gdzie powstawały scenariusze i projekty plastyczne Ryszarda Czekały, gdzie na tarasie z widokiem na Nową Hutę spotykali się goście.
Jerzy Kalina podkreśla niezwykłą zdolność Czekały do zawierania bogatych treści w krótkiej i prostej formie.
Materiał zawiera fragmenty filmu animowanego "Apel"

KS. BISKUP ALBIN MAŁYSIAK – zmarł w 2011r.
Nagranie archiwalne zrealizowane 15 sierpnia 2005r. w Mistrzejowicach. Ksiądz biskup z właściwą sobie energią, swadą i oryginalnością odsłania pomnik poświęcony ks. Kazimierzowi Jancarzowi.
Ks. Biskup Albin Małysiak za ratowanie Żydów otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Został również odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

ZBIGNIEW KOT – zmarł w 2011
Przypomnienie wzruszającej uroczystości, kiedy W "Domu pod Klonami" wręczono panu Zbigniewowi Kotowi tytułu Artysty Fotografa Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej z siedzibą w Paryżu – "ARTIST FIAP". Zbigniew Kot był 100 polskim fotografem, który go otrzymał. Honorowy dyplom wręczał Jerzy Karnasiewicz, który przy okazji opowiedział o karierze artysty, który fotografował od lat 50., a wiele jego fotografii weszło do historii Nowej Huty. W felietonie znalazł się też materiał archiwalny z 1993r., w którym Zbigniew Kot opowiada o robionych przez siebie portretach.

Kronikę kończą ujęcia zrealizowane w Dzień Wszystkich Świętych na cmentarzu w Grębałowie przez Frederica Cousseau na potrzeby filmu "Rouge Nowa Huta".

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.