fbpx

NKF nr 273 – XI 2011

I. KIERUNEK UKRAINA
Rodzina fotografików: Jerzy, Małgorzata i Zosia Karnasiewiczowie przez niektórych nazwani są "ambasadorami Nowej Huty". Dla Kroniki wspominają swoje podróże po Ukrainie z wystawą fotograficzną "Polska i Polacy na przełomie wieków". W 2008r. odwiedzili 7 miast, m.in. Charków i Ługańsk. Wszędzie wystawa przyjmowana była bardzo uroczyście, otwarcia dokonywali polscy dyplomaci, prezydenci miast. Zdjęcia z Nowej Huty, szczególnie te pokazujące np. pomnik Lenina po próbie wysadzenia i pielgrzymki Jana Pawła II, budziły ogromne zainteresowanie prasy i zwykłych ludzi.

II. Z NOWEJ HUTY DO OSLO
W Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida odbyła się wystawa projektów scenograficznych Edyty Stylo. Autorka urodziła się i wychowała w Nowej Hucie; od dziecka lubiła rysować, co później stało się jej zawodem. Chciała być człowiekiem teatru, ale przenosząc się do Norwegii, nie miała szans na karierę aktorską ze względów językowych. Dlatego została scenografem. Dziś w Oslo prowadzi prywatny dom kultury, który staje się powoli domem polskim. To dzięki niej m.in. odbyły się Dni Kultury Polskiej w Oslo. Materiał filmowy prezentuje ujęcia z otwarcia wystawy rysunków, koncertu grupy Skaldowie i spotkania w Ambasadzie RP. W tych uroczystościach brał również udział Haakon Sandoy – norweski reżyser związany z Polską poprzez szkołę filmową.

IV. CASTING Ryszard III, reż. Jerzy Stuhr, Teatr Ludowy.
Jerzy Stuhr przesłuchuje kandydatki do roli królowej Anny. Przygotowywana jest scena, w której królowa w trakcie dramatycznego monologu robi makijaż. Stuhr omawia koncepcję, pokazuje gesty.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.