fbpx

NKF nr 309 – X 2012

MEDAL DLA ARKI PANA
W Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyła się uroczystość wręczenia Srebrnego Medalu CRACOVIAE MERENTI przyznanego Arce Pana jako wyraz uznania dla dziejowej roli tej świątyni.
Z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego medal przyjął Ks. Edward Baniak, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski. Uroczystości towarzyszył chór z VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego.

ROMNI ZNACZY DZIEWCZYNA
Fragmenty filmu Małgorzaty Kulisiewicz "Romni znaczy dziewczyna". Opowieść Izabeli Jaśkowiak o dzieciństwie, szkole, zdobywaniu wykształcenia, ale też o problemach z akceptacją, na jakie napotykała jako Romka. Dzisiaj Iza pracuje jako asystent romski w Nowej Hucie i prowadzi Stowarzyszenie Harangos, które działa na rzecz edukacji romskich dzieci.

NIEZŁOMNI
W Alei Róż stanęła wystawa plenerowa "Nowa Huta Underground" zorganizowana przez Muzeum PRL-u w 30. rocznicę powołania Tajnej Komisji Robotniczej Hutników. Powstała ona w Nowej Hucie po ogłoszeniu stanu wojennego i delegalizacji "Solidarności". Wystawę tworzą wielkoformatowe, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie pochodzące z archiwów rodzinnych i parafialnych.
Jak podkreśla Maciej Mach, z którego inicjatywy zorganizowano obchody rocznicy – poświęcona jest ona przede wszystkim bohaterom drugiego planu, ludziom nieznanym, nie pokazującym się na pierwszych stronach gazet.

realizacja: Jerzy Ridan, Krzysztof Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.