fbpx

NKF nr 313 – XI 2012

PIOTR SCHNEIDER (1942 – 2007)
5 lat po śmierci znanego nowohuckiego artysty Nowohuckie Centrum Kultury przygotowało retrospektywną wystawę jego grafik, fotografii i obrazów – "Nieobecna obecność". Piotra Schneidera wspominali m.in. prof. Jan Pamuła i Joanna Gościej-Lewińska, kurator wystawy.

O. NORBERT PACIORA OCIST. (1934-2012)
Sylwetka związanego przez lata z Opactwem w Mogile O. Norberta Paciora . W pamięci nowohucian zapisał się jako wieloletni opiekun grup oazowych, w latach 70. organizator wakacyjnych wypraw z młodzieżą oraz duszpasterz, który bardzo aktywnie działał na rzecz odrodzenia się w Polsce niezależnego harcerstwa. Materiał zawiera ujęcia z pogrzebu w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na os. Szklanych Domów, zdjęcia z prywatnego archiwum, a także wspomnienie red. Jana L. Franczyka.

KRZYSZTOF SZAFRANIEC (1954 – 2012)
Wspomnienie o związanym przez lata z Amatorskim Klubem Filmowym Nowa Huta oraz sekcją filmową NCK reżyserze, autorze filmów dokumentalnych i animowanych. O Krzysztofie Szafrańcu opowiadają Adam Gryczyński z Krakowskiego Klubu Fotograficznego oraz przyjaciel reżysera Krzysztof Światłowski. Materiał uzupełniają obszerne fragmenty nagrań filmowych z lat 80. realizowanych w AKF oraz fragmenty filmu "Karuzela". Są tym bardziej cenne że większość fotografii robionych przez Krzysztofa Szafrańca oraz część jego filmów zostały bezpowrotnie zniszczone w wyniku powodzi.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.