fbpx

NKF nr 321 – XII 2012

SCHRON
Historycy Leszek Sibila i Maciej Miezian, zaopatrzeni w cały komplet latarek, schodzą w mroki przeszłości – do schronu dawnego kina Światowid. Z ciemności wyłaniają się pancerne drzwi, kręte korytarze, rury i dziwne urządzenia, szyb windy, a także zabytkowy sinik elektryczny do napędzania wentylatorów z 1957r. Schron mógł pomieścić do 500 osób. Zapasy żywności, filtry powietrza i urządzenia sanitarne mogły pomóc przetrwać zagładę atomową…

W DZIEŃ SYLWESTROWY 1968r.
Archiwalny materiał zrealizowany w Amatorskim Klubie Filmowym w 1968r. Pokazuje próbę zespołu big-bitowego oraz sylwestrowy bal w Ognisku Młodych.

KOSMETYKI I HIGIENA W PRL
Historycy Leszek Sibila i Maciej Miezian siedząc w pomieszczeniach dawnego kina Światowid, a dziś Muzeum PRL prezentują eksponaty unaoczniające urok artykułów kosmetycznych i higienicznych z epoki nie tak dawno minionej. Są tu więc szampony, perfumy "Być może?", mydełka "Oro" i "Karat". Panowie wspominają kolejki do kiosków i walki o towar najcenniejszy i najbardziej upragniony – papier toaletowy. Unaoczniają też kreatywność Polaków, którzy żyletek z maszynek do golenia używali do wydrapywania błędów w zeszytach i wynaleźli alternatywne zastosowanie proszku do prania Pollena. Na koniec panowie zaprezentowali obsługę pralki Frania.

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.