fbpx

NKF nr 336 – IV 2013

YesKiezSirumem
Fragmenty 35 koncertu z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie ?!". W kościele Św. Brata Alberta na rzecz "Pól Nadziei" i Hospicjum Św. Łazarza wystąpił zespół YesKiezSirumem. Koncertowi towarzyszyła efektowna oprawa wizualna.

ŻWIRKO I WIGURA. SYNOWIE IKARA
Kolejna wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego poświęcona została słynnej parze polskich lotników" – pilotowi Franciszkowi Żwirce i konstruktorowi Stanisławowi Wigurze. Ekspozycja, na której znalazły się fotografie, wycinki prasowe, pamiątki oraz modele samolotów, prezentuje historię ich wspólnych startów na zawodach lotniczych, poprzez największy sukces, czyli zwycięstwo w Berlinie w 1932r, aż po tragiczną śmierć dwa tygodnie później.
O wystawie opowiada Kronice Jarosław Dobrzyński.

PIĘKNA ZOŚKA
Zofia Paluchówna to jedna z najbardziej znanych postaci związanych z Bieńczycami. Piękna dziewczyna, wzorem innych panien z podkrakowskich wsi siadywała pod Akademią Sztuk Pięknych, żeby pozować malarzom. Malowali ją najwięksi, łącznie z Wojciechem Kossakiem. W 1921r. wyszła za mąż, co zakończyło się tragedią i makabrycznym zabójstwem. Jej ciało znaleziono w pobliskiej rzece. Stąd do dziś niektórzy mieszkańcy nazywają Dłubnię Paluchówką.
O dramatycznej historii Pięknej Zośki opowiada Maciej Miezian z Muzeum Historycznego MK.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.