fbpx

NKF nr 338 – V 2013

AD LEONES
"Ad leones" to spektakl zrealizowany w ramach XIX Dni Norwidowskich, które koncentrowały się wokół tematu "Cyprian Norwid – poeta kultury". Oparty został o nowelę zawartą w "Trylogii włoskiej". Poeta bardzo mocno wyraża w niej poglądy i obawy związane z miejscem kultury i sztuki w świecie. Konkluzja jest jasna – artysta jest przekaźnikiem wartości. I nie ma prawa się sprzedawać. Ten tekst napisany w XIX w. okazuje wciąż bardzo aktualny. Spektakl przygotowała Międzypokoleniowa Grupa Teatralna , która od kilku lat działa w Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida. Należą do niej licealiści, studenci i seniorzy.
O przedstawieniu mówią: Urszula Perlińska z OKN i reżyser Wojciech Terechowicz.

STOP ELEKTROŚMIECIOM
Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 wzięli udział w Dniach Ziemi. Tematem przewodnim było "Drugie życie elektrośmieci". Młodzież urządziła happening i przemaszerował ulicami Nowej Huty z wszelkiego rodzaju planszami, transparentami i plastycznymi konstrukcjami, wykrzykując hasła "Ratuj swoje dzieci od elektrośmieci" czy "Środowisko to nie wysypisko". Hasła zadziałały! W specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu zebrano ogromną ilość niepotrzebnych sprzętów, które prawdopodobnie wcześniej wylądowałyby gdzieś koło śmietnika.
O całym wydarzeniu opowiadają dyrektor ZSE nr 2 Dorota Krawczyk i opiekun akcji Magdalena Sobczyk.

GENTRYFIKACJA NOWEJ HUTY
Jacek Gądecki, socjolog z Wydziału Humanistycznego AGH bada proces gentryfikacji Nowej Huty od początku. Widać coraz wyraźniej, że starzy mieszkańcy wypierani są przez nowych, o innym zapleczu społecznym, pochodzeniu, potrzebach. To tak zwani "pionierzy gentryfikacji". Na ogół nie dysponują dużą gotówką, ale wnoszą nowy kapitał kulturowy. Dostrzegają urok miejsca, które przez wielu uważane jest za mało atrakcyjne do życia. Również dzięki nim obraz Nowej Huty wkrótce się zmieni.

realizacja: Zbigniew Jarosz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.