fbpx

NKF nr 351 – X 2013

MŁODYM OKIEM NA ZIELEŃ
W październiku uroczyście otwarto ogród przy Gimnazjum nr 17, który powstał w ramach projektu "Młodym okiem na zieleń" realizowanego przez Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida w Nowej Hucie. Przez kilka miesięcy młodzież krakowskich szkół brała udział w wykładach i warsztatach, by na koniec zaprojektować swój własny ogród. Z pośród 12 prac najciekawszą okazała się propozycja Gimnazjum nr 17. Właśnie ten projekt z pomocą organizatorów został zrealizowany.
O projekcie i ogrodzie opowiadają: Elżbieta Urbańska-Kłapa z OKN, nauczyciel biologii Anna Szczepanik oraz uczennice III klasy Kornelia Sobol i Aleksandra Popiel.

MUZYKA FILMOWA W HUCIE
W Hali Ocynowni ArcelorMittal Poland w Nowej Hucie miało miejsce kolejne ważne wydarzenie muzyczne. Zabrzmiały tu dwa spośród koncertów 6. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Materiał prezentuje fragment utworu Michała Lorenza z filmu "Bandyta", który można było usłyszeć w trakcie Wielkiej Gali "10 kompozytorów na 10-lecie RMF Classic" oraz fragment Wielkiego Finału "Matrix Live – Film In Concert".

Szlakiem nowohuckich nazw: LASEK MOGILSKI
Niedaleko Klasztoru Cystersów w Mogile rozciąga się jeden z najcenniejszych zabytków przyrodniczych na terenie Krakowa. 24-hektarowy Lasek Mogilski to pozostałość wielkiej prasłowiańskiej puszczy, która porastała dawniej tereny Polski. Na jednym ze starych dębów w 1928r. mieszkańcy powiesili obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, do którego modlili się również w trakcie II wojny światowej. W 1945r., kiedy zbliżała się Armia Czerwona, szczególnie bano się zniszczenia okolicznych wsi. Gdy wojsko wkroczyło do miasta od innej strony, ludzie ufundowali dziękczynną kapliczkę. O historii Lasku Mogilskiego i kaplicy opowiada Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.