fbpx

NKF nr 353 – XI 2013

TYDZIEŃ BLISKOŚCI
"Tydzień Bliskości" to impreza, która odbywa się na całym świecie, również w Polsce. W Krakowie organizatorami był portal "Ekorodzice" oraz Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida. Odbyło się ponad 30 spotkań, warsztatów i wykładów dla rodziców z niemowlętami oraz tych, którzy dopiero spodziewają się dziecka. Idea "Tygodnia Bliskości" narodziła się w trakcie warsztatów chustowych, stąd tego rodzaju zajęcia stały się sztandarowymi w takcie corocznej imprezy. Oprócz tego odbywały się m.in. warsztaty wspomagania rozwoju niemowlęcia w oparciu o metodę Feldenkraisa czy spotkania z ratownikami medycznymi dotyczące zachowań w chwili zagrożenia zdrowia dziecka.

TEATR W NOWEJ HUCIE
W oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. Słonecznym otwarto wystawę "Teatr w Nowej Hucie". Znajdujemy na niej przegląd scen nowohuckich od tych najstarszych, działających w latach 50. (Teatr Nurt, Młoda Gwardia), poprzez imponującą historię Teatru Ludowego, aż do Łaźnię Nową. Dużo miejsca poświęcono też ruchowi amatorskiemu (Teatr Widzimisie, Teatr Lalek ABC, Scena "i"). Na wystawie znalazły się m.in. kostiumy, lalki, projekty scenograficzne, najcenniejszym jednak eksponatem są dwa obrazy Józefa Szajny, wybitnego scenografa związanego przez lata z Teatrem Ludowym.
O wystawie opowiada jej kustosz Maria Wąchała-Skindzier.

NOWOHUCKI FESTIWAL SZTUKI
W Nowohuckim Centrum Kultury odbył się I Nowohucki Festiwal Sztuki, wielka impreza promocyjno-targowa dla młodych artystów. Ponad 100 twórców wystawiło swoje prace z różnych dziedzin sztuki. Odbywały się również warsztaty, koncerty, wystawy. Wystąpił Krakowski Teatr Tańca z projektem choreograficznym poświęconym architekturze NCK, a także studenci krakowskiej PWST ze spektaklem "Fioletowa krowa". Przez dwa dni palił się piec węgierski, w którym wytapiano wspaniałe rzeźby. Powstał również mural.

realizacja: Zbigniew Jarosz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.