fbpx

NKF nr 359 – XII 2013

PAULIN WOJTYNA. W SETNĄ ROCZNICĘ URODZIN

Kronika poświęcona w całości Paulinowi Wojtynie, znakomitemu rzeźbiarzowi i malarzowi, profesorowi Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, związanemu przez lata z Nową Hutą.

W materiale znajdują się obszerne fragmenty rozmowy, jaką Kronika przeprowadziła w 2007r. z profesorem w jego pracowni. Pojawiają się w niej wspomnienia o przeprowadzce do Nowej Huty, budowie pracowni plastycznych, a także o studiach w Paryżu i twórczych inspiracjach.

Są również relacje z 3 wystaw, które otwarto w związku z 100 rocznicą urodzin Paulina Wojtyny: na Akademii Sztuk Pięknych, na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz w Nowohuckim Centrum Kultury. Szczególnie ta ostatnia miała uroczysty charakter. Prezydent Jacek Majchrowski wręczył jubilatowi medal Honoris Gratia za szczególne zasługi dla Krakowa. Organizatorzy mieli również pomysł pokazania 100 prac na 100 urodziny, ale okazał się on nierealny. Trzeba ich było pokazać znacznie więcej, by unaocznić wszystkie przekształcenia sztuki profesora.

O twórczości Paulina Wojtyny oraz o wystawach mówią w materiale również syn artysty prof. Andrzej Wojtyna, prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz prof. Antoni Porczak z ASP.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.