fbpx

NKF nr 362 – I 2014

ILUMINACJE
Dzielnica XVIII zorganizowała konkurs na "Najpiękniejsze dekoracje bożonarodzeniowe domów i posesji osiedli peryferyjnych Nowej Huty". To już kilkuletnia tradycja, która sprawia, że społeczność lokalna staje się coraz bardziej zżyta. Domy i ogrody zachwycają świątecznym wystrojem i oświetleniem.
O konkursie opowiadają: Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Stanisław Moryc, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Stanisław Pietrzyk oraz kierownik Klubu Karino w Chałupkach – Elżbieta Nowak.

OCHODZA
Na terenie Nowej Huty, w rejonie Wolicy, do dziś znajdują się tereny łowne. Jednak przed wiekami
zwierzyny było znacznie więcej i odbywały się tu wielkie polowania. Zbudowano nawet zameczek myśliwski i zwierzyniec, gdzie trzymano złapane wcześniej zwierzęta. Nie można przecież było dopuścić do sytuacji, że nagle w okolicy zabraknie grubego zwierza i królowi polowanie się nie uda?
Dziś po zameczku nie ma śladu, można go tylko podziwiać na rysunkach, ale na zdjęciach satelitarnych udaje się dostrzec zarysy dawnego zwierzyńca.
O tym wartym przypomnienia miejscu opowiada Maciej Miezian.

NAJCIEPLEJSZE ŚWIĘTA
37 koncert z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!" nosił tytuł "Najcieplejsze święta". W Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej na os. Szklane Domy wystąpiła rodzina Pospieszalskich. Widzowie mogli usłyszeć mniej znane i ciekawie zaaranżowane kolędy i pastorałki. Tradycyjnie już zorganizowano kwestę na rzecz Hospicjum Św. Łazarza.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.