NKF nr 372 – III 2014
NAVIGATOR
Navigator Festival od dwóch lat podtrzymuje tradycję podróżniczych spotkań w Nowohuckim Centrum Kultury. Rozmowom i opowieściom podróżników towarzyszą prezentacje filmów, zdjęć i ciekawych relacji. W tym roku gośćmi byli m.in. Elżbieta i Andrzej Lisowscy. Kronice opowiedzieli o tym, jak przez lata zmienił się sposób podróżowania i co jest dla nich w zwiedzaniu świata najważniejsze. W materiale znalazł się fragment filmu z ich pobytu w Tunezji.
WIELKA SIATKÓWKA WRACA DO NOWEJ HUTY
Od lat 60. do końca lat 80. Hutnik Kraków miał jedną z najlepszych drużyn siatkarskich w Polsce. Zespół zdobywał Mistrzostwo Polski, stawiał czoła najsłynniejszym drużynom świata, miał u siebie po kilku zawodników z reprezentacji kraju. Ten wspaniały obraz wyłania się z opowieści byłego zawodnika Wiesława Golca, Józefa Zdradzisza – byłego wiceprezesa Hutnika, a także z archiwalnych zapisów filmowych i wycinków prasowych. Dzisiaj powstaje Hala w Czyżynach – najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Razem z nią do Nowej Huty wraca wielka siatkówka. Odbędą się tu spotkania w ramach Memoriału Huberta Wagnera, Ligi Światowej i Mistrzostw Świata. Czy jest szansa, że odrodzi się znowu wspaniała drużyna Hutnika?
ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO ŁUCZANOWIC
Dzisiejszy dwór w Łuczanowicach powstał na początku XX w., ale jego część to dawna kaplica protestancka z XVI w. – jedyna taka zachowana na terenie Krakowa. Właściciele dworu byli kalwinami i przez cały XVII w. odbywały się tu protestanckie nabożeństwa. Dzisiaj w pobliżu dworu zwraca uwagę okazały kopiec rodziny Żeleńskich. Znajdują się w nim trumny złożone początkowo pod kaplicą i przeniesione po przekształceniu jej w świątynię katolicką. Ten mały cmentarzyk jest najstarszym w Krakowie – ma o dwadzieścia lat więcej niż Cmentarz Rakowicki.
O protestanckiej tradycji Łuczanowic opowiada historyk Maciej Miezian.
realizacja: Robert Musiałek