NKF nr 394 – X 2014
KREATYWNA ARTzona
W ramach kolejnej edycji "Tygodnia Bliskości" w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida tradycyjnie odbywały się różnego rodzaju spotkania i warsztaty dla rodziców i dzieci. Do szczególnie interesujących należały warsztaty "Dziecko Harmonii" prowadzone przez muzykologa Irinę Utienkową-Szałapak.
Finał "Tygodnia Bliskości" był jednocześnie finałem projektu "Kartonowa Nowa Huta" . W Alei Róż dorośli i dzieci budowali kartonowe Miasto Marzeń i odpowiadali sobie na pytanie, czego im w Nowej Hucie najbardziej brakuje.
ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO – BIEŃCZYCE
W nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa otwarto kolejną wystawę z cyklu "Zapomniane dziedzictwo" – tym razem poświęconą Bieńczycom. Dziś Bieńczyce to dzielnica Nowej Huty kojarzona z Arką Pana i blokowiskiem. Niegdyś była to bogata i świetnie prosperująca wieś, której początki sięgają XIV w. Przez wieki należała do parafii Św. Floriana, była też uposażeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa prezentuje m.in. wybitne rody i postacie związane z Bieńczycami (np. Franciszka Ptaka, o którym wspomina Wyspiański w "Weselu"), szkołę, w której prowadzono tajne nauczanie w czasie II wojny światowej , działające tu organizacje sportowe czy świetnie rozwinięty przemysł wiejski.
Po wystawie oprowadza nas Maciej Miezian.
Z MISTRZEJOWICKICH PRACOWNI
W Klubie "Kuźnia" Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida otwarto wystawę "Z mistrzejowickich pracowni". Jest to jedno z wydarzeń w ramach obchodów 40.lecia Kuźni. Niegdyś spółdzielnie mieszkaniowe oferowały krakowskim artystom pracownie, stąd Nowa Huta obfituje w znaczące nazwiska. O wystawie opowiadają Wiesława Wykurz oraz Ernest Ogórek z Klubu "Kuźnia", a dawne, nie tak złe dla artystów czasy, wspomina jeden z bohaterów wystawy – Zdzisław Pytel.
realizacja: Robert Musiałek