fbpx

NKF nr 400 – XII 2014

DZIEŃ OTWARTEGO WŁAZU
Muzeum PRL-u ( w organizacji) w budynku dawnego Kina Światowid zorganizowało wystawę "Kadrowanie PRL-u. Henryk Hermanowicz i Jerzy Szot". Pokazywano ją w ramach Otwartych Dni Krakowskich Muzeów. Ale największą atrakcją tego dnia była możliwość zwiedzenia podziemi Światowida, w których zachowały się dwa schrony. Z latarkami w rękach widzowie mieli szanse przespacerować się przez wąskie korytarze i betonowe tunele, by odkryć kawał nie tak dawnej historii.

FORTY W NOWEJ HUCIE
Impresja filmowa pokazująca poaustriackie forty znajdujące się na terenie Nowej Huty: fort Grębałów, Krzesławice, Mogiła i Mistrzejowice. Jak wyglądają dzisiaj?

SZPITAL ŻEROMSKIEGO
Ulubieni historycy Nowohuckiej Kroniki Filmowej – Maciej Miezian i Leszek Sibila – tym razem spotykają się przez Szpitalem Żeromskiego. Opowiadają o jego historii, nietypowej dla nowohuckiego socrealizmu architekturze, ciekawych detalach architektonicznych oraz nazwie. Szpital powstał w latach 1951-54 i właśnie obchodzi swoje 60.lecie. Materiał uzupełniają czarno-białe archiwalne fotografie.

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.