fbpx

NKF nr 407 – I 2015

KOMIN
Nad krakowską Elektrociepłownią pojawił się nowy, 120-metrowy komin. Co ma wspólnego ze zmianami norm w dziedzinie ochrony środowiska? Co to jest instalacja odsiarczania i odazotowania spalin? I czy z krajobrazu Krakowa znikną stare kominy? O tym mówi Krzysztof Krukowski, rzecznik prasowy EDF Polska Oddział I w Krakowie.

ZŁOM
Artystyczna impresja, do której zdjęcia zrealizowano na terenie Zakładu Przerobu Złomu ZŁOMEX S.A. Sterty starego żelastwa, rur, samochodów i innych nie do końca zidentyfikowanych przedmiotów zgniatanych przez potężne maszyny tworzą fascynującą, alternatywną rzeczywistość.

LISTY Z WIELKIEJ WOJNY
Fort 49 – Grębałów, część austrowęgierskiej Twierdzy Kraków. To tutaj Bogdan Holewiński prezentuje zbiór odnalezionej korespondencji z czasów Wielkiej Wojny. Żołnierz Władysław Wawro napisał ok. 100 listów do swojej narzeczonej, a potem żony Jadwigi, która mieszkała w Krakowie. Listy wymagają jeszcze historycznego opracowania, ale już teraz wyłania się z nich pełna lęku i tęsknoty frontowa rzeczywistość.

realizacja: Marcin Kaproń

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.