fbpx

DARCIE PIERZA
Wolica to najbardziej odległa dzielnica Nowej Huty. Tu kiedyś zajmowano się rolnictwem i sadownictwem, zimą gospodynie spotykały się i darły pierze. Po 45 r. wielu mieszkańców znalazło zatrudnienie w Kombinacie im. Lenina. W latach 80. powrócono do hodowli gęsi i kaczek. Stary zwyczaj skubania piór powrócił w 2000r.
W Klubie Jedność Ośrodka Kultury Kraków Nowa-Huta gospodynie spotykają się przy stole, przy herbacie i cieście, rozmawiają, żartują, drą pierze i uczą tej sztuki młodsze pokolenie. Śpiewają dawne przyśpiewki o Wolicy.
Materiał dodatkowo ilustrują stare czarno-białe fotografie ze zbiorów mieszkańców Wolicy.

TEATR MŁODYCH
Na Scenie Stolarnia Teatru Ludowego grany jest spektakl "Piątka Gorszej Szansy" oparty na tekście 10-letniego gimnazjalisty, Marcina Perzanowskiego. Biorą w nim udział wychowankowie Ośrodka "U Siemachy" w Nowej Hucie, młodzież z różnych grup teatralnych oraz aktorzy Teatru Ludowego. Spektakl został przygotowany w ramach projektu "Terapia przez sztukę".
Materiał prezentuje obszerne fragmenty spektaklu z udziałem młodzieży oraz fragmenty jednego ze spotkań z publicznością, jakie odbywają się po przedstawieniach.
Reżyser spektaklu Małgorzata Krzysica oraz młodzi aktorzy mówią o problemie przemocy, z którą spotykają się na swoich osiedlach.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.