fbpx

NKF nr 413 – III 2015

BETONOWY KRZYŻ
W sanktuarium w Mogile obok cudownego krzyża wiszą wota, a wśród nich 2 małe samolociki. Jeden z nich ufundował w 1934r. porucznik Władysław Poleszyński, żołnierz II Pułku Lotniczego stacjonującego wówczas na lotnisku w Czyżynach. Owo wotum to podziękowanie na ocalenie życia w katastrofie lotniczej, która miała miejsce w 1931r. podczas lotu ćwiczebnego ze Lwowa do Krakowa. Uważając swoje ocalenie za cud, porucznik Poleszyński ufundował również drewniany krzyż, który stanął w 1935r. w miejscu katastrofy – w Kujawach. Bliskość rzeki sprawiła, że był wielokrotnie niszczony przez wzbierające wody. Dla okolicznych mieszkańców stał się czymś w rodzaju wskaźnika przestrzegającego przed niebezpieczeństwem. Dlatego też po powodzi w 1995r. w miejsce drewnianego krzyża postawili betonowy.

WINYL BAZAR W KOMBINATORZE
W Klubie Kombinator odbył się Winyl Bazar, czyli spotkanie miłośników i kolekcjonerów starych płyt. To znakomita okazja, by się powymieniać, kupić poszukiwany egzemplarz, czy po prostu posłuchać muzyki. O pierwszej edycji tej, miejmy nadzieję, cyklicznej imprezy opowiada Jacek Dargiewicz.

PORT RZECZNY KUJAWY
Impresja pokazująca pozostałości Portu Rzecznego Kujawy. Jego budowa związana była z powstaniem Huty im. Lenina, która wymagała dostępu do wody przemysłowej. Port nigdy jednak nie obsługiwał żeglugi, a obecnie jest silnie zamulony.

realizacja: Grzegorz Zariczny

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.