OD WANDY DO SENDZIMIRA
Piotr Skucha (Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida) opowiada o organizowanym od 4 lat konkursie historycznym dla młodzieży, w trakcie którego uczestnicy spotykają się nie tylko w Ośrodku Kultury, ale także na terenie nowohuckich zabytków.
W ramach przygotowań Franciszek Dziadoń (dyrektor MDK Fort 49 "Krzesławice") opowiada młodzieży o historii artyleryjskiego fortu 49 zbudowanego w latach 1881 – 86, który w latach okupacji hitlerowskiej był miejscem egzekucji polskich patriotów. Mówi o ucieczce Stanisława Marusarza, wicemistrza świata w skokach narciarskich oraz o odsłonięciu w 1957r. pomnika ku czci pomordowanych.
Materiał ilustrowany jest archiwalnymi fotografiami oraz współczesnymi ujęciami z fortu.
51 SEKUND BEZ KOMENTARZA – OBRAZY SŁAWOMIRA LEWCZUKA w NCK.
Ujęcia obrazów prezentowanych na wystawie – całości oraz detali.
EXODUS
Ewelina Gryczyńska przedstawia swojego ojca – fotografika Adama Gryczyńskiego, którego amatorski 4-minutowy dokument "Exodus" pokazany został na II Nowohuckim Maratonie Filmowym.
Adam Gryczyński opowiada o swojej inspiracji – wyprawach po Nowej Hucie, gdzie widział zanieczyszczenia i popielatą trawę oraz przekonaniu, że człowiekowi do szczęścia bardziej od stali potrzebne jest czyste powietrze i woda.
Felieton kończą obszerne fragmenty filmu "Exodus" – widzimy niszczejące chałupy i pola w cieniu hałd i kopcących kominów, spękaną ziemię. Film zrealizowano w Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta, otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich Kędzierzyn-Koźle 1988r i Nagrodę Specjalną TVP – Katowice
realizacja: Jerzy Ridan