fbpx

NKF nr 442 – I 2016

W KOŚCIELE ŚW. BRATA ALBERTA
Relacja z 41 koncertu z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego Nie?!". W kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta zabrzmiały kolędy w wykonaniu zespołu AFFABRE. Widzowie mieli okazję wysłuchać nie tylko tradycyjnych polskich kolęd, ale także świątecznych pieśni z innych zakątków świata.

JAN ZYCH – FOTOGRAF
Jan Zych jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego z siedzibą w Nowohuckim Centrum Kultury. Na spotkaniu z licealistami opowiadał o początkach ruchu fotograficznego w Nowej Hucie, osobie Witolda Michalika oraz własnych fotografowaniu.
W materiale możemy podziwiać wiele prac Jan Zycha – zdjęć robionych od lat 70. do dzisiaj.

RAKIETY NAD NOWĄ HUTĄ
W latach 60. i 70. Nowa Huta była miejscem przeprowadzania badań w ramach polskiego programu rakietowego. W archiwach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zachowały się unikalne materiały filmowe z prób na Łąkach Nowohuckich i w Pobiedniku. O pierwszych próbach wystrzelenia i perypetiach z tym związanych, poczcie rakietowej na lotnisku w Czyżynach oraz innych szczegółach programu opowiadają jego uczestnicy: Zbigniew Baranowski, Zbigniew Bonior i Jerzy Zygiel. Rezultatem było stworzenie rakiety METEOR-1, która osiągnęła wysokość 100 km, czyli pułap kosmosu.

realizacja: Jerzy Ridan, Krzysztof Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.