fbpx

NKF nr 464 – VI 2016

W SOBOTĘ NA DZIAŁCE
W sobotnie słoneczne popołudnie życie na nowohuckich działkach płynie spokojnie i leniwie. Na małych grządkach dojrzewają warzywa, kwitną kwiaty. Tu zapomina się o codziennych problemach. Z ludźmi człowiek stanie, porozmawia, zawsze czegoś ciekawego się dowie… Oczywiście trzeba też trochę popracować – zagrabić, odmalować domek. Starsi mają tylko jedną obawę – kto się tym zajmie, jak ich zabraknie.

DZIECIŃSTWO W PRL
Historycy Leszek Sibila i Maciej Miezian wspominają czasy, kiedy grzecznie siedzieli na nocniczkach, leżakowali i jedli kisiel w charakterystycznych dla owych czasów przedszkolach. Odwiedzają pierwszy nowohucki żłobek na os. Willowym, który otwarto w 1952r. Opowiadają o projektach Janusza Ingardena, rozwiązaniach architektonicznych i charakterystycznych elementach budynku. Pokazują też pierwszą kronikę żłobka i zdjęcia pierwszych "absolwentów".
Podążając śladem wspomnień z dzieciństwa Maciek i Leszek odwiedzają też salon fryzjerski dla dzieci w słynnym bloku na os. Zgody. Działa on nieprzerwanie od 1962r. i zachowały się w nim oryginalne elementy wyposażenia.
Na zakończenie panowie zjawiają się w Przedszkolu na os. Stalowym, które otwarto w 1956r – z przyjemnością przypominają sobie zabawki z tamtych czasów, a także czytanki dla dzieci, np. "Opowiadania młodych hutników"…

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.