fbpx

NKF nr 466 – VI 2016

JUBILEUSZ
Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i Osobom Pokrzywdzonym Przez Los obchodziło właśnie 10.lecie swojego istnienia. Jego twórcą i prezesem jest Adam Grelecki, który przy tej okazji opowiadał o początkach tej inicjatywy. Z okazji jubileuszu odznaki Honoris Gratia otrzymali Bogdan Sudoł, Wojciech Szafrański i Robert Węgrzyn – wspierający przez lata Stowarzyszenie pomocą.

POEZJA I MUZYKA
W Klubie Kuźnia w ramach Nocy Poezji swoje wiersze czytali Natalia Biesiada-Myszak oraz Daniel Lizoń. Mieli też okazję porozmawiać z czytelnikami, podzielić się swoimi przemyśleniami na temat literatury. Wieczór zakończył koncert grupy "Too Black Project", której frontmanem jest Daniel Lizoń.

MONOPOL CZYŻYNY
Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa opowiada o historii nowohuckich Zakładów Tytoniowych. Kiedy budowano NH, na tych terenach stał już duży zakład przemysłowy. Bowiem w 1937r. w Czyżynach zaczęły powstawać Zakłady Monopolu Tytoniowego. W czasie II Wojny Światowej zostały bardzo rozbudowane, a na ich terenie odbywało się wiele uroczystości z udziałem Generalnego Gubernatora Hansa Franka. Świadczą o tym zachowane archiwalne fotografie. Dzięki nim możemy także dowiedzieć się, jak wyglądały wówczas w Nowej Hucie uprawy tytoniu. Ciekawostką jest stojąca obok głównego budynku kapliczka z Matką Boską. Jak wynika ze zdjęć – w czasie wojny na jej postumencie stało hitlerowskie godło.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.