NKF nr 477 – XI 2016
PRASTARA NOWA HUTA
Obszar Nowej Huty to archeologiczne Eldorado. Prawdziwa historia tutejszych wykopalisk zaczyna się w roku 1949, kiedy zaczęto budować miasto i kombinat. Wtedy do Huty przybyli archeolodzy i są tu do dzisiaj. By przybliżyć mieszkańcom ich odkrycia, Dr Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie – napisał książkę "Prastara Nowa Huta". W Kronice opowiada o tej publikacji, a także pokazuje oryginalne artefakty, których zdjęcia możemy znaleźć w książce – m.in. brązowy sierp sprzed 3000 lat, kamienny topór sprzed 5000 lat czy ołtarzyk ofiarny sprzed 6000 lat.
NOWOHUCKI HYDE PARK
Nowohucki Hyde Park to akcja, która odbyła się w ramach 8 edycji "Zajrzyj do Huty". Marcin Kaproń zadał różnym ludziom tylko jedno pytanie: "Nowa Huta. Jakie wrażenia wywołuje to hasło w twojej głowie?". Odpowiedzi, jak się można spodziewać, padły skrajne – od "niepotrzebna koncepcja polityczna" i "symbol zależności od ZSRR" po zieloną dzielnicę, wspomnienia z dzieciństwa i "jedyne miejsce, gdzie da się żyć"…
W STYLU LAT ’60
Nowohucka Biblioteka Publiczna na os. Zgody przeszła remont – jednak wszystkie zmiany zostały podporządkowane pierwotnemu zamysłowi projektantów i utrzymaniu jej dawnego charakteru. Połączono więc nowoczesność ze stylem lat 60. W tym klimacie utrzymano elementy, które należało wykonać na nowo (np. stoliki i krzesełka), ale zachowało się wiele oryginalnych przedmiotów, m.in. gazetownik oraz stare szafki i karty katalogowe. Odtworzono kącik botaniczny, bardzo niegdyś popularny w szkołach, nawiązano też do organicznych kształtów Henry?ego Moore?a.
Po Bibliotece oprowadzają nas dyr. Izabela Ronkiewicz-Brągiel i Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz