fbpx

NKF nr 479 – XI 2016

PIĘKNO TKWI W SZCZEGÓŁACH

Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa po raz kolejny wraca do tematu nowohuckiej architektury. Właśnie późną jesienią, gdy fasad nie zakrywają liście drzew, można dostrzec wiele detali. Zestawiając dzisiejsze ujęcia filmowe z archiwalnymi fotografiami prowadzi nas pod budynek kina Świt, który jest jedynym przykładem warszawskiego socrealizmu w Nowej Hucie, na Plac Centralny, który jest częścią niezrealizowanego Forum nowohuckiego oraz pod budynki Centrum Administracyjnego.

TO BYŁY PIĘKNE DNI

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Oddział Dzieje Nowej Huty otwarto kolejną wystawę – "Sport w Nowej Hucie". Pokazuje ona m.in. poszczególne nowohuckie kluby sportowe – nie tylko te największe, jak "Hutnik" i "Wanda", ale także np. "Spartę", która miała w latach 60. znakomitą drużynę koszykówki, Nowa Huta Rugby Klub czy Yacht Klub Kraków. Można tu też znaleźć archiwalne fotografie, sylwetki znanych sportowców i nowohuckich olimpijczyków.
O wystawie opowiada jej kurator Piotr Kapustka, a o sporcie w Nowej Hucie Władysław Łopatka – sekretarz TKKF przy ArcelorMittal Poland, Boguchwał Fulara – trener piłki ręcznej Hutnika Kraków w latach 1975-81 i Władysław Łach – trener piłkarzy Hutnika

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.