fbpx

NKF nr 488 – I 2017

SĄSIADÓWKA ŚWIĄTECZNA
Na os. Centrum D mieszkańcy spotkali się, by wspólnie ubrać bożonarodzeniową choinkę posadzoną w ubiegłym roku przez jednego z sąsiadów. Oprócz zabawek i ozdób pojawiły się także karmniki dla ptaków. Było też czytanie świątecznych wierszyków i opowiadań oraz życzenia i kolędy.

HISTORIA MIŁOSNA Z AKT IPN
W aktach krakowskiego IPN znaleźć można ślady po dramatycznej i tragicznej historii miłosnej, która wydarzyła się zaraz po wojnie w Nowej Hucie. Piotr, żołnierz kampanii wrześniowej, trafił do Anglii. Tu zakochał się w Szkotce, Dorocie. Ta opowieść mogłaby się zakończyć happy endem ? ale Piotr w Polsce zostawił żonę i dzieci. Postanowił wrócić do stalinowskiej Polski. Za nim do obcego sobie świata podążyła Dorota? Cała historia ma swój koniec dopiero w 1957r. A opowiada o niej Dr Wojciech Paduchowski z Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie

KOLEJ W JEDNYM OKU
Wawrzyniec Krupa ma poważne problemy ze wzrokiem ? cierpi na oczopląs. Pewnego dnia lekarka poradziła mu, by spróbował spojrzeć w wizjer aparatu fotograficznego i spróbował zrobić zdjęcie. To co miało być formą terapii, stało się pasją pana Wawrzyńca. Uwielbia fotografować pociągi i często można go spotkać na górce rozrządowej. Jego prace można było podziwiać na wystawie w MDK Fort 49 "Krzesławice".

realizacja: Krzysztof Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.